31 kenis in de samenleving steeds meer uitgebreid en steeds meer terreinen binnen baar domein getrokken Hoe Posthuma zelf over het spel cricket dacht moge blijken uit een aanhaling, die ik mij veroorloof te doen uit een stuk door zijn clubgenoot, den heer W. H. R. VAN Manen over hem geschreven in het jaar 1931 in het gedenkboek, uitgegeven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Haarlemsche Cricket Club ,,Rood en Wit" „Cricket," zei Posthuma mij „is een spel, dat hooge opvatting omtrent sportiviteit als vanzelf met zich mee brengt. Klachten over achteruitgang in sportbegrippen komen dan ook bij cricket niet voor; het kan niet anders dan door gentlemen dit in den ruimsten zin van het woord genomen goed worden gespeeld. Als een Engelschman meent dat dit of dat niet in den haak is, gebruikt hij de uitdrukking „it is not cricket". Dat zegt voor deze sport alles. Het groote, voornamelijk sociale voordeel van cricket (en ook van voetbal) is, dat het teamspelen zijn. Dit vereischt een zich ondergeschikt maken aan de club en werkt daardoor zelfdicipline in de hand. Het is geen toeval dat zelfbeheersching een kenmerkend Engelsche eigenschap is. Dit sportieve volk heeft deze uitmuntende eigenschap niet in de laatste plaats op het cricketveld gekregen." Posthuma heeft voor cricket in ons land ontzaglijk veel gedaan; hij heeft er o. a. onverdroten voor geijverd, dat de terreinen meer geperfectionneerd werden. Dat men thans hier velden ziet, die een vergelijking met de Engelsche velden zonder schroom kunnen doorstaan, is voor een heel groot deel aan zijn invloed te danken, evenals het feit, dat Engelschen hier jaarlijks in grooten getale komen om wedstrijden te spelen, en zelfs de Zuid-Afrikanen wanneer zij in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 51