34 ten boeienden tekst kon opstellen. Dan leert men zijn werk kennen: een jongeman van nauwelijks 20 jaren, zonder eenige wetenschappelijke opleiding, bouwt nage noeg alleen, geheel zelfstandig, uitsluitend naar eigen gedachten en inzichten een vliegtoestel, zijn „Spin" nog rijkelijk voorzien van spandraadjes en latjes. En men lacht hem uit. Waagt, daarmede vliegend en demonstreerend demonstreerend zijn automatisch stabiel vliegtuig zonder ailerons onverschrokken zijn leven. Hij bouwt voort en verbetert zijn type en nog geen 6 jaar later moet de wereld erkennen, dat het militair zoo sterke Duitschland gedurende langen tijd de suprematie heeft in de lucht, dank zij de Fokkervliegtuigen, speciaal de zoo beroemde en gevreesde D7, de „deadly Fokkers". - Na den oorlog, hier in Holland teruggekeerd, gaat hij zich geheel geven aan de ontwikkeling van wat hem veel dierbaarder is, van het verkeersvliegtuig. En zijn vlucht is dan zoo groot, dat zijn toestellen geleidelijk gebruikt worden in 22 verschillende landen en door 49 luchtvaartmaatschappijen. .Zijn toestellen zijn het, die de expedities naar Noord- en Zuidpool uitvoeren; die de eerste trans atlantische postverbinding tot stand brengen, de eerste vliegverbinding met Indië mogelijk maken. En dit alles werd bereikt, in betrekkelijk weinig jaren, door een man, die als jongen op de H.B.S. te Haarlem zeker niet gerekend kon worden tot de veel belovende leerlingen. In tegendeel, hij kwam moeilijk mee en verdween halverwege. Ondanks een goed verstand, maar hij was er nooit „bij". Steeds waren zijne gedachten elders, zij zwierven rond door het groote gebied van „jeugd-techniek" met al zijne knutselarijen en kleine uitvindingen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 56