49 om dan links twee vertrekken te doorloopen, de eerste met groote modellen, o. a. van de Willemssluis van het nieuwe kanaal in Noord-Holland, van schepen, een reddingssloep, enz.; de tweede van allerlei touw werk. Vervolgens werd men de trap opgeleid, om achtereenvolgens 7 zalen op de bovenverdieping te doorloopen: 1. met producten van vlas, katoen en zijde, waaronder het eertijds zoo beroemde Haarlem- sche tafellinnen, linnen van Vlaanderen, kant van Brabant; 2. met wollen goederen, als laken van Leiden, Verviers en Tilburg, en ook zijden stoffen, doorweven met goud en zilver, restant van een eenmaal bloeiende Haarlemsche industrie; 3. een zaaltje, gewijd aan de boekdrukkunst, lettergieterij, papiermakerij, enz.; 4. van leder, bont, hoedenmakerijen; 5. met bewerkt metaal als van de messenfabriek uit Namen, wapen fabriek uit Luik, bewerkt zilver uit Amsterdam, benevens instrumenten (telescopen, horloges, enz.); 6. bevatte geprepareerde vogels, kunstbloemen, enz.; 7. chemicaliën, alsmede glaswerk uit Namen, porcelein uit Brussel, brons uit Doornik, enz. Daarna daalde men weer naar gelijkvloers, om eerst de groote zaal aan de Westzijde te bezoeken, alwaar tapijten, meubels en rijtuigen waren opgesteld. Op het deurportaal prijkten de wapens van Gent en Haarlem en daarboven een tapijt van de fabriek Piat, Lefèbre et Fils uit Doornik met voorstellingen ter eere van Haarlem: het stadswapen, omgeven door medaillons, weer gevend de verovering van Damiate, het beleg van 1573, de uitvinding der boekdrukkunst en het fabriekswezen. Ten slotte waren beneden nog twee zalen te door loopen, de eerste met marmer- en aardewerk, de tweede met ijzeren kachels en vuurhaarden uit Amster dam, Haarlem, Antwerpen, Brussel en Doornik, een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 73