55 nu nog in het Frans Halsmuseum bewaard wordt1). Bovendien mocht Haarlem een blijvende herinnering behouden aan deze tentoonstelling, welke de stad eenige maanden in het middelpunt van de nationale belangstelling had gebracht. De firma C. Sigault en Zoon te Amsterdam had haar een marmeren monument ten geschenke aangeboden, dat in den catalogus (nr. 2474) als volgt beschreven staat: „Monument ter gedachtenis der tegenwoordige ten toonstelling van Volks- en Kunstvlijt te Haarlem, „vervaardigd van inlandsch (lees: Belgisch) marmer, „en bestaande in twee consoles, dragende de architrave „van rood koningsmarmer, de frise van zwart Dinantsch „marmer, en op dezelve een vierkant stuk, mede van „roodkleurig koningsmarmer, waarop het borstbeeld „van Z.M. den Koning". Het kunstwerk had van de commissie van beoordee ling een eervolle vermelding ontvangen. De firma gaf de stad tevens ƒ50,voor de plaatsing in een openbaar gebouw en wilde geen belooning voor dit geschenk aannemen. Niettemin bood de stad haar een zilveren koffiekan aan, die dankbaar aanvaard werd. Voor het monument vond men een plaats in de Groote kerk, in den Oostmuur van het Noordertransept, waar het ook nu nog te bezichtigen is. J. W. Stuffers in „De Groote of Sint Bavokerk te Haarlem na de restauratie" (1915), merkt op, dat het borstbeeld, dat thans in de marmeren nis staat, niet van marmer, maar van gips is, en denkt aan een mystificatie of een latere verwisseling van het beeld. In den catalogus wordt echter niet gesproken van een marmeren beeld; zoo heet het het eerst in J. Wolff's 1) Catalogus van voorwerpen, nr. 711.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 81