62 schijnlijk het Amsterdamsch voor duin) aan Egbert van Bosvelt overdragen een hofstede als huis berg- schuur, bepoting en beplantinge. De koopprijs is ƒ3200. Blijkbaar kocht dit Haarlemsch lid van een regenten familie in opdracht van den burgemeester daar terstede, want op hetzelfde stuk staat genoteerd, dat Burgem. Gerard van Teylingen in 1628 en in 1629 telkens ƒ1000.afbetaalt. Zoo bevat een oorkonde van 1 Febr. 1630 de volledige overdracht aan den laatste. (Zie VAN Damme, De buitenplaatsen te Heemstede, Berkenrode en Bennebroek, p. 67). Het geslacht van Teylingen, een tijdlang in bezit van het Teylingerbosch en door huwelijk verwant aan de familie de Kies van Wissen, was geen vreemde in deze streek. Burgemeester Gerard heeft met veel kosten hier zijn zomerverblijf verfraaid. Het archief bevat een gespecialiseerde timmermansrekening voor reparaties van ƒ1041, en zooveel grond heeft hij aan het buiten toegevoegd, dat bij den volgenden verkoop de helft reeds op 8 morgen wordt geschat; want zijn dochter erfgename stelde weinig prijs op het goed. Deze Maria van Teylingen deed door haar gemaal Johan Salengre, thesaurier van den graaf van Hohenloo te Delft, de eerste helft van het goed op 30 December 1642 overgaan aan Annetge Deymans wed. van Johan van Bosvelt, Raad in het Hof van Holland voor ƒ3750 en 11 Mei 1643 de andere helft voor denzelfden prijs. Reeds bij den eersten verkoop gaat een nieuw speelhuis, de boomgaard en het huis over en is er sprake van een uitgang met een brug over de Houtvaart naar de Manpadslaan, ook Mannepadslaan geheeten. Als het goed in 1687 wordt opgemeten door Jan Douw blijkt het slechts 14 morgen groot. Daarna is het wederom in het bezit van een weduwe namelijk

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 88