63 Cornelia Broers, wed. van Adriaan van Bosvelt. Als diens universeele erfgenaam verkoopt zij 20 Juli 1698 aan Johan Romswinckel, de hofstede gen. Ley- duinen voor ƒ18.500.-. Adriaan van Bosvelt had zich rondom de hofstede een vrij terrein verzekerd door aankoop van weilanden beweerszijden de Leidsche Vaart. De Romswinckels stamden af van een Ds. Roms winckel, die in de eerste helft der 17de eeuw uit Muhlheim gevlucht was en in Lisse predikant werd, maar zijn zoons en kleinzoons maakten in Amsterdam fortuin met handel op Rusland en de Levant. Door het huwelijk van zijn vader met de dochter van Jan Marselis, eigenaar van Els wout, had Johan Romswinckel ook een tijd lang dit buiten in handen. (Zie Gonnet, Jaarboek 1933). Als hij dit buiten in 1718 koopt, heeft hij zich reeds in 1717 ontdaan van Leyduin, dat dan met dezelfde hoeveelheid grond als in 1698 overgaat aan de drie ongehuwde kinderen van den vermogenden Amsterdamschen koopman Adriaan Nicolaasz van Loon, die als hun vader 's winters woonden in de Bocht van de Heerengracht tegenover de N. Spiegelstraat. Het geheel verkocht Romswinckel voor ƒ19.000.Steenen palen waar mede Romswinckel zijn duingebied deed afzetten staan nog in Leyduin. De VAN Loons hebben hun gebied hier sterk uit gebreid, kochten in 1717 eerst voor ƒ300.land van de boerderij De Rel om een nieuwe oprijlaan te maken voor Leyduin naar de Leidsche Vaart en in 1721 voor ƒ6800..die boerderij zelf, groot 23 morgen. Deze boerderij ontleent haar naam aan den toestand o. a. in een acte van 1759 vastgelegd, namelijk dat hier de toevoer van de Rel of Waterrel van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 89