64 Leyduin met een schuif in de Houtvaart geregeld werd. De VAN Loons konden dus nu naar hun welgevallen dit water ophouden ter bevloeiïng van hun landerijen en De Rel of Beek gaf ook het water voor de nog bestaande Cascade in Leyduin en in 1767 schonk Jacob Hop aan een Jan van Loon, dan eigenaar van Ley duin, de strook duinen waarlangs de Rel over het Spui in de Vogelenzangsche weg in diens buiten kwam. Toen in 1735 Jan Trip, heer van Berkenrode, over leden was, kocht Nicolaas van Loon uit diens uit gebreid bezit de Kleine Achterkoekkoek, een huizinge met stalling, boomgaard en 3 morgen grond. Het oude huisje staat nog aan den cementweg der Water leiding. De laatste bewoner in de 19de eeuw, een van der Hulst, heette bij zijn pachters-confraters daarnaar altijd de koekkerf. (Zie voor verdere bijzonderheden „Geschiedenis van Aerdenhout" uitgave Enschedé). Van de drie van Loons stierf de laatste Emerentia in 1742. Blijkbaar is haar verre verwant Mr. Jan Van Loon erfgenaam, want in 1748 schenkt deze „onder de levende", d. w. z. bij zijn leven, Leiduin aan zijn zoon uit zijn tweede huwelijk met Maria Cornelisdr. Munter en bij Jans dood erkent de zoon Willem uit het eerste huwelijk, die schenking. De jonge Jan van Loon had blijkbaar veel op met Leyduin. Hij begint met in 1752 er „een Vinckebaan toe te stellen", waarvan de resten nu nog bestaan in het Noordeinde van Vinkenduin. De baan is 121/2 roe lang en 4x/2 breed en wordt voor 25 jaar gegeven tegen een jaarlijksche recognitie van 25 schellingen. Van den eigenaar van het tegenoverliggende s'Gravenmoer had hij eerst toestemming moeten vragen en het hout dat hij op de baan gaat planten en „de hack van dien" blijft aan het domein. In 1759 krijgt hij verlof voor een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 90