65 nieuwe brug over de Houtvaart, maar met dezelfde openingen als de oude. In 1760 krijgt hij verlof voor zijn nieuw geplante oprijlaan" (waarvan de steenen posten aan de Vaart nog uit dien tijd over zijn) een nieuwen stijger in de Leidsche Vaart te maken en in 1770 om een schuitenhuis te bouwen ten N. van de Manpadslaan. In 1769 koopt Jan van Loon van Adam VAN Dedel de boerderij dan genaamd Eykenbos, maar van ouds de Kakelyegroot 7 morgen. Ze lag aan de Houtvaart direct ten Noorden van de Manpadslaan, Koopprijs ƒ7350.—. Van 1792 is een verzoek van zijn zoon Jan van Loon om na den dood van ,,den heer VAN Schuylenburch" voor zich en zijn moeder de Wed. Maria van Loon-Backer het gebruik te hebben van een dubbel gestoelte" in de kerk van Bennebroek en bij de keuze: voor elke stoel ƒ80.ineens te betalen of ƒ6, 6 st. jaarlyks, verkiest hij het eerste. De eerste Jan van Loon was in dat jaar op Leyduin ge storven. In 1798, als in 1797 ook zijn moeder op Leyduin is overleden, verkoopt Jan van Loon Leyduin, dat dan door aankoopen der VAN Loons meer dan 63 morgen groot is tegen een prijs van ƒ36.800..Het wordt dan omschreven als ,,een Heerenhuizing met koetshuis „stalling, tuinmanswoning, wagenhuis, billard, Coepels „sallon (een soort tempeltje in de tuinen) menagerie „vinkehuis hermitage beek en cascade, boerewoning ,,de kakelije en verdere getimmerte boomgaarden broey- ,,en moestuinen bepotingen beplantinge weilanden en „duinen, deels eigen grond deels in erfpacht". Kooper wordt de Haarlemmer Joh. Sebastiaan VAN .Naamen VAN Scherpenzeel, ambachtsheer van de beide Eemnessen. Er is uit 17de noch 18de eeuw een afbeelding van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 91