- 78 - Evenals voor de trekschuit bracht ook voor het wagen veer de negentiende eeuw het einde. De oude vervoer middelen waren op dit traject niet meer opgewassen tegen de nieuwe technieken. Hadden oorspronkelijk diligence en wagenveer passagiers overgenomen van de trekschuit, nu begon de spoorweg aan de diligence een ernstige concurrentie aan te doen. Wel werden nog ernstige pogingen gedaan om den nieuwen concurrent te overtroeven. Volgens adverten ties in de dagbladen werd er in 1841 door de firma's L. van Koppen en D. W. Veldhorst te Amsterdam en B. Dijkma te Rotterdam zelfs een Nachtdiligencedienst geopend, waarmede ook passagiers van Amsterdam naar Haarlem werden vervoerd. De Amsterdamsche firma onderhield ook dagdiensten van Amsterdam op Rotterdam, evenals de Amsterdamsche Diligence onderneming „De Vriendschap", ondernemers Surig en Koens. Naast deze beide ondernemingen adver teerde ook de Algemeene Postwagen Onderneming van Gend en Loos, dat men iederen dag met dien dienst kon rijden. Van Gend en Loos hief dien dienst op in 1857, toen de treinverbinding voor wat betreft het gedeelte tusschen Amsterdam en den Haag beter werd. Met deze drie diensten konden de Haarlemmers naar Amsterdam en de Amsterdammers naar Haarlem reizen. Volgens het Jaarboekje van de Stad Haarlem van 1848 was de prijs bij van Gend en Loos 1,05 en bij de firma Koens f 1,—Beide garandeerden een over komst in 1^ uur. Bijna had op den weg van Amsterdam naar Haarlem waar d'Arlincourt „die aanhoudende en afwisselende beweging" zag, nog een ander vervoermiddel heen en weer gesneld, een vervoermiddel, dat slechts op enkele

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 114