- 6o - even mild en begrijpend Rechter, als hij vroeger een mild en begrijpend Ambtenaar van het O.M. was geweest. Aanvankelijk was de taak welke hem in het veelom vattend Bedrijf werd opgedragen uit den aard der zaak zeer bescheiden en beperkte deze zich tot een oriën teering in de verschillende afdeelingen, waarbij natuur lijk ook de krant, de boekhouding en de algemeene leiding van het groote complex kwamen. Het spreekt vanzelf, dat hij met de hem eigen degelijkheid er ernstig naar streefde, zich overal goed in te werken en hij daar door geleidelijk een meer en meer leidende positie bij verschillende takken van het bedrijf begon in te nemen. Bij het overlijden van zijn Vader Mr. A. J. Enschedé, in 1896, werd hij geroepen als Firmant op te treden met zijn oudere neven Mrs. Joh. en Charles Enschedé, en als jongste Firmant de medeleiding der zaak te aanvaarden. De loop der jaren bracht in de samenstelling der Firma de natuurlijke wijzigingen en schonk „meneer Jacob", zooals hij algemeen van hoog tot laag door het personeel werd genoemd, tenslotte de positie van Oudsten Firmant, welke hij zou blijven innemen tot de nieuwe Wet op de Naamlooze Vennootschappen ook de Familiezaak van den ouden Johannes den vorm deed aannemen van een N.V. en de Firmanten transfor meerde tot de eerst optredende Directeuren. In den grond van zijn hart heeft Enschedé die ver andering nooit goed kunnen zetten en vond hij het Directeur zijn eener N.V. toch nog wel iets anders dan de positie van Firmant eener Familiezaak. Toen bij het klimmen der jaren de lasten des ouderdoms zich ook bij hem begonnen te openbaren en een diensttijd van een halve eeuw achter den rug was, achtte hij het oogen- blik gekomen, om zich uit het zakenleven terug te

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1940 | | pagina 94