- 75 - gebouw is in later tijd vervangen door een nog bestaande steenen schuur. De achterpoort bestaat nog, zij het in iets gewijzigden vorm. Aan de Zuid-Westzijde van het buitenhof liep van de voorpoort tot de achterpoort de slotgracht, waaruit het kasteel zich verhief. Aan de Noord-Oostzijde grensde aan het buitenhof, daarvan door een muur gescheiden, een groot plantsoen dat door een gracht was afgesloten. Oorspronkelijk leidde een houten brug naar de poort van het kasteel. Waarschijnlijk had deze brug aan het einde een valbrug die bij vijandelijke aanvallen opgehaald kon worden. Hoe dit zij, in de 17e eeuw, toen over het algemeen grootere veiligheid over deze gewesten was gekomen, had de brug geen valbrug meer. Althans, op een afbeelding van het kasteel nadat dit in 1560 een nieuw voorgebouw had gekregen, is niets te zien dat op het bestaan van een valbrug in dien tijd wijst. Eerst in het midden van de 17e eeuw heeft Adriaen Pauw door niemand minder dan Lieven de Key de buitengewoon fraaie steenen brug laten bouwen, die thans in zoo'n jammer lijken staat verkeert. De brug rust op zes bogen, de bovenbouw is geheel van ge houwen steen. De leuningen rusten op rijk bewerkte balusters en stijlen, de stijlen worden gedragen door fraaie kraagsteenen met maskers en bekroond door ballen. De hoofdstijlen aan het begin van de brug dragen schildhoudende leeuwen die later schijnen te zijn aangebracht. Een gedeelte van de leuningen en balusters ligt thans in de gracht, die door in dijken droog is komen te liggen en is herschapen in een wei, waar de koeien op zoek naar voedsel als steenbokken in de bergen op de naar beneden gestorte brokstukken van de brug rondstappen, er zich niet om bekommerend of daardoor de fijne profielen beschadigen; maar ja, wat weet zoo'n koe van hoogere bouwkunst af. Het einde van de brug sluit aan bij de portiek van de voor malige kasteelpoort. De doorgang van deze portiek is met een boog in den vorm van een halve ellips gesloten, die een sluit steen heeft versierd met een leeuwenmasker. Aan weerszijden van den doorgang staan breede Toskaansche pilasters die een hoofdgestel dragen waaraan echter de fries en kroonlijst ontbreken. De pilasters zoowel als de doorgang zijn bewerkt met blokken en banden, versierd met geometrisch ornament. De pilasters worden geflankeerd door grillig gevormde, rijk

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 117