Herinneringen spreekt deze voorliefde telkens. De zorgen van den degelijken tabakswinkelier, die ook een eigen kerverij aan huis had, lieten hem gelukkig nog tijd voor zijn liefde tot de litteratuur; hij was een belezen man, die, in de huiselijke achterkamer van zijn ouderwetsch huis met de aan de pui uitstekende karotten, zich kon vergasten aan zijn boekerijtje van degelijk gehalte, waarin de jubileum-uitgave van de Camera Obscura, hem op zijn 8osten jaardag door familie leden vereerd, een eereplaats kreeg. Een godvruchtig man vooral was Broekmeijer met de goede eigenschappen, die zoo iemand gemeenlijk sieren. Tot zijn dood op 81 jarigen leeftijd heeft het oude huis in de Kruisstraat hem als zorgzaam huisvader gekend. Bij zijn begrafenis te Heemstede op 7 October herdacht Ds. Beker den, aan mevrouw J. Broekmeijer-Gorter en haar dochter ontvallen, braven man en vader, wiens persoonlijkheid in twee woorden te kenschetsen valt: oprecht en betrouwbaar. Zijn begaafde dochter schilderde in 1941 een welgelijkend portret van haar vader. R. v. d. L. Een Oud Haarlemmer, de heer J. J. S. van Hamel, zond ons verleden jaar een op 5 folio vellen getypte Haarlemsche herinnering: „Uit mijn Schutterstijd ruim 50 jaar geleden" waaruit wij thans een en ander in ons Jaarboek overnemen, terwijl wij het geheele stuk van dezen Oud-Kapitein Com pagnies-Commandant gaarne voor ons archief in het z.g.n. „Dossier-Broekmeijer" een plaats geven. Onder de schutterij-corpsen in ons land had de Dienst doende Schutterij der gemeente Haarlem een zeer goeden naam. Over de beste jaren van dat Corps wil ik U een en ander vertellen, aldus de heer van Hamel. Als men den daarvoor bestemden leeftijd bereikt had, kreeg men de keus te dienen bij de Schutterij of het Vrij willige Brandweercorps; men kon zich aan een dier plichten niet onttrekken. De meesten kozen den Schuttersplicht en lieten zich bij het Corps inlijven als gewoon schutter. Ver vulde men echter een beroep in de maatschappij dat meer een zekere „standing" vereischte, dan meldde men zich liever aan voor den rang van officier. Om voor den officiersrang in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 124