streeks door de Overheid geleide bedrijven eenerzijds de hoogste zeggenschap moest blijven daar, waar ze wettelijk thuis behoorde, d.i. bij de Provinciale Staten, en hoe ander zijds het commercieel karakter het nemen van snelle be slissingen mogelijk moest maken. De synthese van deze twee gelijkelijk onmisbare en schijnbaar onderlinge tegenstrijdige vereischten, in den organieken opzet theoretisch op gelukkige wijze gevonden, wist hij tot doelmatige en levenwekkende practijk te brengen. Daarin kwamen zijn bijzondere bestuurskwaliteiten tot uiting en 't is uitsluitend aan de weinige publieke belang stelling, die het gewestelijk bestuur in dat tijdsgewricht ge noot, te wijten, dat zijn zeer bijzondere arbeid in die periode bij betrekkelijk weinigen bekendheid heeft gekregen. De insiders evenwel en ik, die zelf van 1928-1941, eerst bij wijze van waarneming en sinds 1929 definitief, meer in 't bijzonder met de leiding der Provinciale Bedrijven belast ben geweest, kunnen getuigen, welk een omvangrijk en waardevol werk door hem als pionier in dit opzicht verricht is; hoe misver stand bij welwillenden, onverschilligheid bij afzijdigen en tegenwerking bij tegenstanders moest worden opgeruimd. Doorzettingsvermogen en bekwaamheid, doch vooral een ernstig plichtsbesef waren daartoe vereischt voor hem, die, politiek verantwoordelijk, de slagen had op te vangen. Deze zelfde eigenschappen hebben zijn wethouderschap, dat in 1919 aanving, gekenmerkt en in bijzondere mate zijn strijd, als Wethouder van Financiën, voor een gezond finan cieel gemeentebeheer. Het was een daad van moed, dat hij, na intrede van de crisis van 1929, in den kring zijner geestverwanten feitelijk de eerste was, die, met het geldelijk beheer eener groote ge meente belast, bepleitte en daarna als magistraat voorstelde tal van ingrijpende maatregelen, welke door hun hardheid aanvankelijk bij de groote massa tegenzin verwekten en bij slechts weinigen instemming vonden. Doch hij was nu eenmaal tot de overtuiging gekomen, dat de gemeente Haarlem, door haar ligging temidden van finan- ciëele oases, ondanks de grensuitbreiding van 1927, in het bezit van een slechts bescheiden belastingvlak en daarbij ge bukt onder onevenredig zware lasten, tot forsche bezuiniging moest overgaan, wilde zij voor meer gegoeden aantrekkelijk- - i6 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1941 | | pagina 36