HAARLEM EN DE GEOLOGISCHE WETENSCHAP IDe bouw en wording der oppervlakte De bovenstaande woorden-combinatie heeft een drieledige beteekenis. In de eerste plaats kan men hiermede de positie van Haarlem in het geologische kader der omgeving uitdruk ken of m.a.w. de geologische bouw en wording van de opper vlakte van het stadsgebied. In de tweede plaats kan men nader ingaan op den ondergrond van Haarlem en wel zoover als onze kennis dienaangaande reikt of bovendien voor de nog diepere lagen door extrapolatie. Eindelijk kan men zich Haarlem voorstellen niet als een geografisch begrip, doch als een cultureel centrum en kan men zich afvragen: welke was de beteekenis der Spaarnestad voor den ontwikkelingsgang der geologische wetenschap. In den eerstgenoemden zin zullen wij onze beschouwingen aanvangen. Wanneer men Haarlem-Haar-Loo-Heim- neemt in de eigen lijke, meest eenvoudige en strikte beteekenis, dan moet men daarmede bedoelen de oudste kern, dus de Groote Markt met het Kasteel van den Graaf en met de Sint-Bavo kerk. Toch wijst de naamsafleiding of -verklaring Haar-Loo-Heim erop, dat zoowel aan den bouw van het huis van den Graaf, doch vooral aan dien der oudste, historisch bekende kerk of bede huis, iets is voorafgegaan, dat historisch niet vaststaat. In „Heim" zien we woonplaats, ongetwijfeld ook in Heemstede voorkomende. Het woord „Haar" leeft behalve in vele plaats namen, ook voort in zandwegen (Haarweg) en zelfs in zandige strooken land: zandharen in de Betuwe ten Z. van Wagenin- gen. Eindelijk is „Loo" bosch of woud, doch vooral heilig bosch, een der meest voorkomende bestanddeelen van Neder- landsche plaatsnamen, in het bijzonder in het hoogere, zan dige, eens van nature beboschte gedeelte des lands, doch ook daarbuiten. Plaatsnamen als Haarloo en Haarle, mogelijk ook Ten Arlo (huidig Tinaarlo) hebben ongetwijfeld dezelfde af- iHet voornemen bestaat in komende jaarboeken meer over dit onderwerp het licht te doen zien.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 118