- 83 - loop van den duinrug worden afgelezen, waarop Haarlem is gelegen. Voor het gemak der lezers van dit jaarboek is op verzoek van de commissie van redactie een verkleinde en ver eenvoudigde reproductie van de geologische kaart opgenomen. In het juist genoemde geschrift wordt de geheele ontwikke ling van dit oudste gedeelte van onze duinkust geschetst en wordt er op ingegaan, dat het oude duinlandschap en de strandvlakte te zamen tot ontwikkeling zijn gekomen en naast elkaar hebben bestaan. Beide vormingen ontstonden op het oude zeezand I i z, een voormalige zeebodem. De aanvang van dit landschap valt eenige duizende jaren vóór het begin onzer jaartelling, terwijl de verdere ontwikkeling vele eeuwen en mogelijk nog na Christus' geboorte doorging. Het jonge duinlandschap I 12 z, dat het oude ten deele overstoof en overi gens aan de westzijde begrenst, is een product van een proces, dat eenige eeuwen na onze jaartelling aanving en nog niet is afgesloten. Van een geschiedenis van Hollands duinkust kan voor het ontstaan van het oude duinlandschap geen sprake zijn ge weest. De kustlijn verliep n.l. vele tientallen kilometers verder oostwaarts. Eerst toen dit oude duin een zoodanigen graad van rijpheid had verkegen, dat een typische flora met de daarbij behoorende fauna zich kon ontwikkelen, was de be woonbaarheid van deze streek een voldongen feit geworden. Het duingebied werd tevens een uitstekend jachtterrein. In de moerassige strandvlakte tusschen de duinruggen en vooral in het uitgestrekte veen ten O vonden èn jagers èn visschers een waar Dorado voor hun bestaan. Van deze vóórhistorische tijden is voor Haarlem en zijn omgeving, voor zoover schrijver dezes bekend, weinig positiefs gevonden. Men mag het echter wel waarschijnlijk achten, dat ook de vóórhistorische mensch zijn stempel zal hebben gedrukt op de zandruggen, waarop hij ging wonen, waarin hij zijn tempels bouwde en waar hij zijn verdedigingswerken aanlegde. Het op natuurlijke wijze aanwezig zijn van grasrijke weiden zal hem er tevens toe ge bracht hebben het duin, waar dit kon en dienstig was af te graven en zoodoende in geestgrond te veranderen. Eveneens zal hij zich als mensch, d.i. als drager eener cultuur gedragen hebben ten opzichte van de veenstrooken tusschen zijn woon plaatsen en op het veengebied ten O daarvan. Het staat toch historisch vast, dat de turffabricage in ons land reeds

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 121