- 85 - Haarlemsche Beek met Zijl, Verwulft en Damstraat, alsmede het Spaarne ressorteeren onder het begrip Waterstaat, zij het ook, dat in het moerasveen mogelijk een natuurlijke ontwate ring in de lengteas der strandvlakte plaats vond en dat het Spaarne eertijds een aan de visschers, de binnenvaarders en de krijgslieden bekende diepte of geul was in het veengebied. Omtrent het woord Zijl voor uitwateringssluis is nog op te merken, dat dit in het W weinig voorkomt. Mij is het in Holland nog slechts bekend in den naam Zijlwatering voor een der twee waterloopen, die ten W van het Haagsche Bosch de twee strandvlakten aldaar ontwateren. De tweede draagt den naam Kaswatering. In het N des lands, d.i. in Friesland en Groningen, alsmede in Oost- en in Noord-Friesland, komt het woord Zijl, uitspraak Ziel, en het duitsche woord Siel (met zachte s) in talrijke plaatsnamen voor. Het zou mogelijk ook zijn historisch nut kunnen hebben, na te gaan of in oude geografische namen en andere woorden in en bij Haarlem nog meer gevallen van dezen Saksischen en/of Frieschen in vloed terug te vinden zijn. Geologisch opgevat, behoort de kern van Haarlem met de wijde omgeving derhalve tot een hooger gelegen, zandig duin gebied. Dit grensde aanvankelijk aan zee en werd in histori- schen tijd door jonge, hooge duinen van zee afgesnoerd. Het was doorsneden door moerassige laagten of strandvlakten en was in het O door een uitgestrekt veen scherp afgescheiden. In vóórhistorischen tijd kan hier een bevolking hebben ge woond, die in hoofdzaak leefde van jacht en visscherij, het eerstè in het duin, zoowel als in het veen, het laatste zoowel in het veen als op zee. Bovendien kan veeteelt bestaan hebben en kan de binnenvaart eenigen handel hebben mogelijk ge maakt. Deze bevolking had zijn heilige wouden. Een hiervan kan op of bij Haarlem gelegen zijn geweest. Daaromheen kan het latere, geschiedkundige Haarlem ontstaan zijn. DrJ. F. Steenhuis

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 123