- - 88 - afteekeningvan de oudste kaart van Rijnland, waarop de galg en het rad aan den Heerenweg duidelijk zijn afgebeeld. Een copie er van in kleuren hangt in het Haarlemsche gemeente archief en is een bezichtiging meer dan waard. Voor de oor spronkelijke kaart, berustende in het archief van het hoog heemraadschap van Rijnland, verwijs ik naar het belangrijke artikel Mr S. J. Fockema Andreae in het Jaarboek der Vereeni- ging Haerlemvan 1932, waarbij ook een zeer verkleinde re productie is gevoegd van deze tusschen 1520 en 1544 gemaakte kaart. Voorts wil het mij voorkomen, gezien de copie dier kaart in het gemeente-archief, dat de afbeelding van t Gerecht buy ten Haerlem naar een teekening van Esayas van de Velde en de daar naar gemaakte koperets door J. P. Beerendrechtgeplaatst in Gonnet's werkje, een voorstelling geeft naar den beschreven toestand bij Spruijtenbosch. Op 20 April 1631 besloten Burgemeesteren van Haarlem om een nieuwe steenen galg, volgens „patroon haer gethoond" te doen bouwen op een gunstiger plaats dan voorheen. Zij kozen daartoe een stukje weiland, genoemd de Colqweide, eigendom van het St. Elisabeths' gasthuis te Haarlem en liggende naast en bezuiden de Kolk van de Gasthuis-Zandvaart. 10 Mei d.a.v. werd het metselwerk begonnen, doch de heeren hadden thans buiten den waard gerekend, in dit geval de Heer van Heemstede, Adriaen Pauw, die zulks vernam en deze daad als een ingrijpen beschouwde in zijn rechten als Heer van Heemstede. Wel is waar bezaten de Heeren van Heemstede sinds 1346 de hooge rechtspraak als een belooning voor be wezen diensten, doch deze gold alleen voor alle zaken, die voorvielen binnen hun „huys te Heemstede" en binnen de uiterste grachten, welke tot hun slot behoorden. In de verdere heerlijkheid behoorden de middelbare- en lagere jurisdictie tot hun rechten, waarover in den loop der eeuwen heel wat te doen is geweest, vooral door het optreden van verschillende baljuwen in Kennemerland, die steeds trachtten hun gezag uit te breiden en dat der dorpen te besnoeien. Ook te Heem stede zijn hiervan verschillende voorbeelden bekend, daar er vaak relletjes en ongeregeldheden uit voort kwamen. Doch ter zake: Pauw wendde zich nu dadelijk tot den Hove van Holland om te protesteeren tegen genoemden bouw van een galgen verzocht daarbij mandement poenaal. Tot zijn teleur- -■

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 126