de drie andere Burgemeesteren dien dag afwezig waren, „zoo door den dienst van het Land als door particuliere affaires". Er volgde een langdurige discussie, waarbij beide partijen elk hun goed recht verdedigden. Men vergete hierbij niet, dat Adriaen Pauw een niet te onderschatten tegenstander was, mede door zijn ambt van staatsman met een zeer grooten in vloed. Om kort te gaan zij hier vermeld, dat het resultaat voor beide partijen gunstig was. Pauw bewilligde er in dat de galg gebouwd zou worden op het genoemd terrein te Heemstede en kreeg nog nadere beloften voor de toekomst. Er zou een acte van worden opgemaakt, welke aan den Heer van Heemstede ter hand zou worden gesteld. Tenslotte ge lastte de presideerend Burgemeester den Pensionaris alles „pertinent te notuleeren „Na aenbiedinge van reciproque goede wille en onderhoudinge van oprechte nabuijrschap" werd de conferentie gesloten. De beide Haarlemsche Heeren deden Adriaen Pauw en zijn zoon uitgeleide tot aan de trap pen, terwijl de Pensionaris hen bleef geleiden tot in de groote zaal van het Stadhuis. Denzelfden dag werd nog een concept verslag van de bijeenkomst opgemaakt door den Pensionaris, luidende: „De heere van heemstede, Ridder etc. heeft op 't ernstich versoeck vande heeren Burgemeesteren ende Regierders der stadt haerlem gegunt ende gheconsenteert, gunt ende consen teert bij desen, dat van weegens ende ten behoeve van de voorse stadt, een gerechte ofte galge van steen sal mogen ge- stelt ende opgemaeckt worden op seecker stuckxen landts, toecomende Elisabeths-gasthuijs tot haerlem aen de zuijdsijde van de colq van de voors. gasthuijsvaert, aen't spaerne, res ponderende ende notoirl: gelegen in sijne heerlicheijt van Heemstede, ende dat de lichamen binnen de voors. stad haer lem geexecuteert werdende voortaen aldaer gebracht ende gehangen sullen mogen werden tot voldoeninge van de Justitie mej expresse conditie." Dit concept was wel gedateerd 20 Mei 1631, doch niet onderteekend. Door het gepleegd overleg waren beide partijen bevredigd, maar in werkelijkheid was het voor Burgemeeste ren een overwinning. De resolutie, welke zij na afloop namen, was kort, terwijl het feit en de kern der besprekingen heel oppervlakkig daarin werden weergegeven. De gestaakte bouw der galg werd na het vorenstaande - 90 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 130