DE BLOEMENDAALSCHE KERKRAMEN, IN HET BIJZONDER DAT DER STICHTERS De geschiedenis der Bloemendaalsche kerkramen hangt ten nauwste samen met de stichting der kerk. In het begin der 17e eeuw was Bloemendaal nog geen zelf standige kerkelijke gemeente. Eerst in 1632 werden er diensten gehouden en wel in een oude schuur van Jacob Camp bij het Huis te Bloemendaal. Zoodra het echter mogelijk bleek een eigen gemeente te vormen deed zich ook de behoefte gevoeien een waardiger plaats van samenkomst te bezitten en. ,Soo soght met heiige sorg Van Loo en Van de Camer Tot Godes eer een plaats te maken veel bequamer "En hebben met veel moeyt de saeck soo wel bereyd „Dat aen dees kerck alhier is d'eerste steen geleyd. gelijk een zich in de kerk bevindende oude cartouche, waarop de stichting beschreven staat, ons onder vermelding van den datum 17 Maart 1635 leert. Tot predikant werd beroepen Ds Johannes Lubberti en deze kon op Paschen 1636 voorgaan in den eersten dienst in het nieuwe kerkgebouw. De notulen der classis Haarlem toonen aan, dat behalve de in de cartouche genoemde heeren zich voor de stichting beijverd hebben Lucas en Mathijs van Valckenburch. Mede door hun toedoen werden aan de kerk een tiental geschilderde ramen geschonken, welke alle lil Zie voor de geschiedenis van de stichting der Kerk Jhr Mr B. M de Jonge van Ellemf.et „de Bloemendaalsche Kerkramen in Zondagsbode voor Zandvoort, Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen Januari/Februari 1927 en voor de geschiedenis der Kerkelijke gemee Dr H H. Bargbr „Kerkgeschiedenis eener Dorpsgemeente (Bloemen daal)" in Kerkbode voor Haarlem en omstreken Juli/Augustus 1910.In een artikel van W. P. j. Overmeer „de Nederlandsch hervormde Ge meente en Kerk te Bloemendaal m „Op de Hoogte Jun 9 5 men afbeeldingen van het interieur der kerk.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 143