- io3 - de hal x). Het raam van Beverwijk en het tweede raam van Holland kwamen aanvankelijk in het bezit van H. A. Cromme- lin, die in de Koningstraat bij de Jacobijnestraat het oude huis der Van Sanen's en Adrichem's_ bezat en later Oud- Berkenroede bewoonde. Na verkoop in het jaar 1907 bij Christie te Londen voor f 1200,— keerden deze ramen naar Haarlem terug, waar zij opgenomen werden in het Museum van Kunstnijverheid om na opheffing van deze instelling in 1927 opnieuw geplaatst te worden in de kerkin Bloemendaal2) Kort na 1895 waren daar reeds op initiatief van Mr A. J. Enschedé copieën aangebracht van de ramen van Haarlem, Hoorn en dat met de familiewapens, tot vervaardiging van welke copieën in laatstgenoemd jaar opdracht was gegeven aan de Heeren Van Diesen en Kerrebijn te Haarlem. Tenslotte deed zich in 1937 de gelegenheid voor om van baron Van den Bogaerde van Terbrugge de origineele ramen van Dordrecht, Leiden, Alkmaar en Hoorn aan te koopen, welke sedert 1867 verbleven in het zijn familie toe- behoorend kasteel Heeswijk. Ter gelegenheid van het 300" jarig bestaan der kerk waren daartoe gelden bijeengebracht en behalve deze vier origineele ramen kon uit dit fonds nog een copie van het Brederode-raam bekostigd worden, welke vervaardigd werd door den heer Bogtman te Haarlem en ge tuigenis aflegt van diens talent en vakmanschap. Zoo waren dus 70 jaren na de lichtvaardige verkoop weder om 10 geschilderde ramen in de kerk aanwezig en wel zes origineelen, n.l. Holland, Dordrecht, Leiden, Alkmaar, Bever wijk en Hoorn en 4 copieën: Brederode, Haarlem, Hoorn en het raam met de familiewapens. Het is voor dit raam met de familiewapens, waarvan het origineel zich dus in het Stadhuis te Haarlem bevindt, dat ik thans Uw aandacht wil vragen. Het vertoont onder elkaar de wapens van vier echtparen, links de manswapens, rechts de vrouwewapens. Van boven af ziet men eerst de wapens Van De Camer en Van der Voort, waaronder: Johan van de Camer burgmr der stadt Haerlem; (1) Thans wegens de oorlogsomstandigheden tijdelijk verwijderd. (2) Jhr Mr B. M. de Jonge van Ellemeet t.a.p.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 145