van Deventer, over „De Nederlandsche provinciekaarten en stadsplattegronden uit de 16e eeuw van Jacob van Deventer, in het bijzonder: de plattegrond van Haarlem". Spreker deelde ons mede, dat Van Deventer omstreeks 1560 in opdracht van Filips II van Spanje plattegronden van de groote Neder landsche steden met hun vestingwerken vervaardigde hetzij op economische hetzij op strategische overwegingen. Ze zijn alle op dezelfde schaal geteekend en vertoonen zonder uit zondering dezelfde oriëntatie. Wanneer wij de kaart van Haarlem nauwkeurig bekijken, dan blijkt terstond hoe weinig het beeld van het centrum der stad veranderde. Uitgaande van deze kaart liet Mr van 't Hoff aan de hand van vele kaarten, ook de nieuwste ontbraken niet, de uitbreiding der stad zien, welke vooral in de laatste halve eeuw zulk een vlucht heeft genomen. De Voorzitter dankte spreker voor zijn belangwekkend en zoo wel gedocumenteerd betoog, dat door vele lichtbeelden verduidelijkt werd. Een der leden schreef na afloop het bestuur of het ook op den weg van de Vereeniging ligt een map met de belangrijkste kaarten van Haarlem het licht te doen zien. Het bestuur heeft zeer zeker ooren naar dit voorstel, maar daartoe moeten gunstiger tijden worden afgewacht. Architect H. Korringa sprak op 28 Februari over „Oude bouwkunst in en om Haarlem". De heer Korringa schetste eerst in het kort de geschiedenis van onze stad, die reeds in 1245 het stadsrecht kreeg. Lantaarnplaatjes kwamen op het doek en zoo kregen we vele door den spreker vervaardigde foto's te zien weergevende hetgeen uit vroeger tijd nog in onze stad overgebleven is. Vooral aan bouwwerken van Lieven de Key wijdde de spreker aandacht. Na de pauze kwamen de omstreken aan de beurt: het Zuiderbuitenspaarne, Cruquius, het Oude Slot te Heemstede, het Manpad, Penningsveer, Spaarndam en de Ruïne van Brederode. De Voorzitter, die den heer Korringa had ingeleid, sprak tot slot enkele woorden van erkentelijkheid voor de belang wekkende voordracht en voor het Vertoonen der lichtbeelden, die allen een zichtbaar genoegen waren geweest. Op Zaterdag 13 Juni zou een wandeling op Duin- en Kruidberg te Santpoort worden gemaakt, waarvan de heer Herbert Cremer de leiding op zich zou nemen. De regen viel

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 14