- io7 - Over Johan Claesz. Loo zijn meer gegevens bekend. Ook hij was burgemeester van Haarlem en behalve dat bierbrou wer. Hij stamt uit een geslacht van Haarlemsche kooplieden. Wij zien hem op twee van Frans Hals' schuttersstukken afge beeld als hoofdfiguur, in 1633 als Kolonel van de Cloveniers- doelen en in 1639 als Kolonel van de St. Jorisdoelen. Des zo mers bewoonde hij Velserend. Het Frans Halsmuseum bezit het bekende schilderij van de hand van Jacob Matham, waarop zoowel zijn brouwerij „De drye Lelyën" x) aan het Spaarne als „Velserend" zijn afgebeeld, met het volgende door Samuel Ampsingh vervaardigde onderschrift: Dit's 't Huys en 't Hof van Loo; het Huys staet op het Sparen, In 't beste van de Stad, daer onse schepen varen, De Hofstee wel bekend op sijnen naem van Loo Leyt aen der duynen kant, bij 't Huys te Bredero. Daer is sijn Brouwerij, sijn arbeyd en sijn nering, Daer wacht hij van den Heer sijn segen en sijn tering. Hier is sijn Lust-vertreck, hier is sijn speelprieel, Dit is sijn last en lust, dit is sijns levensdeel. Zijn vrouw heette Margriet Akersloot. Zij behoorde tot de bekende Haarlemsche goud- en zilversmidsfamilie, waar van verscheidene leden het burgemeestersambt in deze stad bekleedden. De identificatie van het derde echtpaar was niet gemakke lijk. Er waren namelijk verscheidene personen van den naam Mattheus (van Valckenburch bekend, die omstreeks de stichting der Bloemendaalsche kerk leefden. Twee van hen bleken bij onderzoek in eenige relatie tot Bloemendaal ge- (1) In de Stadseditie Oprechte Haarlemsche Courant van 24 en 31 Augustus 1940 wijdde Petra Vecchia een tweetal aardige artikelen aan Johan Claesz. Loo. De schrijfster toont aan dat het schilderij ten onrechte den naam draagt „de brouwerij Het Scheepje". Johan Claesz. Loo was uitsluitend brouwer in de „Drije Lelijen" en dat deze voorge steld wordt, blijkt uit de duidelijk zichtbare wapenschildjes met 3 leliën op den muur der brouwerij. Ik kan hier het volgende aan toevoegen: In de 17de eeuw vererfde in de familie Van Valkenburg het schilderij, in de 18de eeuw (uit het geslacht Dicx) de brouwerij het Scheepje. In 1870 werd uit den boedel van Ch. J. barones van Heeckeren van de Wiersse Wed. Mr C. C. van Valkenburg het schilderij verkocht als voorstellende de brouwerij „Het Scheepje". Het langdurig bezit zoowel van de brouwerij (tot 1818) als van het schilderij is ongetwijfeld de oorzaak geweest van de verkeerde tenaamstelling van het schilderij.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 151