- io8 - staan te hebben, n.l. Mattheus van Valckenburch, broeder van den reeds terloops vermelden Lucas van Valckenburch en de in Jaarboek 1932 blz. 60 genoemde Mathijs Valcken burch eigenaar van de hofstede Valckenburch te Bloemen- daal en van 1 4 der Jan Gijzenvaart en daaraan gelegen gron den. x) Ik vroeg mij aanvankelijk af of beiden soms vereen zelvigd moesten worden, doch bij een uitvoerig onderzoek, dat in 1936 werd ingesteld, bleek dat dit niet het geval was. Mattheus van Valckenburch, de broeder van Lucas, ver trok omstreeks 1630 naar Engeland waar hij als thesaurier- generaal de belangen van de participanten bij groote inpolde ringen in Yorkshire behartigde, welke op initiatief van den Zeeuw Cornelis Vermuijden aangevangen waren en ge financierd werden door Mattheus van Valckenburch met zijn broeders en zwagers.2) In 1644 overleed hij aldaar. Er bleef dus slechts over de Mathijs Valckenburgh, die de hofstede „Valkenburch" bewoonde. Een aantal acten in het notarieel archief van Amsterdam getuigen van zijn om vangrijke werkzaamheden als wijnkooper met vele relaties in Frankrijk, Duitschland en Engeland. Wij lezen verder dat zijn echtgenoote Geertruyd Willems heette en dat hij des zomers met zijn talrijk gezin te Bloemendaal woonde op de door hem gebouwde hofstede, die hij zijn naam gaf, doch later „Rust na Onrust" genoemd werd. Dit buitentje is sedert lang verdwenen en op de plaats waar het eens gelegen heeft, bevindt zich thans het kerkhof van het Provinciaal Zieken huis. In een der Amsterdamsche acten 3) komt als getuige voor: Ds Johannes Lubberti, Bloemendaal's eerste predikant en dit maakt het voor mij wel ontwijfelbaar, dat het echtpaar Valckenburch-Willems het gezochte is. Lubberti kwam, evenals Geertruyd Willems 4)uit Deventer en het is mogelijk dat dit echtpaar zijn komst naar Bloemendaal bewerk stelligd heeft. (1) F. Allan. Geschiedenis en Beschrijving van Haarlem I, blz. 492. (2) Nederlandsche Leeuw j.g. 1936 k. 15 e.v. (3) Not. arch. Amsterdam no. 669, acte d.d. 30 Mei 1634. (4) Het is mij niet gelukt te vinden tot welk geslacht Geertruyd Willems behoorde. Haar wapen, dat dus is: Doorsneden I in goud een arendsbeen van natuurlijke kleur II in blauw drie knollen van natuur lijke kleur, was den bekende heraldicus, den Heer R. T. Muschart, onbekend.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 152