- i°9 - Over het vierde en laatste echtpaar, Lucas van Yalcken- burch en Susanna Coymans, zijn wij het beste ingelicht. Lucas van Valckenburch, van wien een eventueele familie relatie tot Mathijs niet vaststaat,1) werd te Amsterdam ge boren, kort nadat zijn ouders daarheen gevlucht waren na den val van Antwerpen in 1584. Hij trouwde Susanna Coymans, evenals hijzelf uit een familie met veel handelsrelaties. In 1625 kocht hij het Huis te Bloemendaal, ook wel het Hof te Aelbertsberg genaamd, een oud jachtslot van de Graven van Holland. Op de plaats waar het eens stond, vindt men thans nog de boerderij van dien naam. Lucas van Valckenburch heeft de vleugels wijd uitge slagen. Hij is een sprekend voorbeeld van den 17den eeuwschen ondernemingsgeest in den bloeitijd der Republiek onder Stad houder Frederik Hendrik. Hij dreef handel op geheel Europa en zijn schepen bevoeren de Oostzee. Hij was met zijn zwager De Vogelaer geïnteresseerd bij de kolonisatie van Nieuw Amsterdam, thans New York. Onder Johan Maurits van Nassau, Maurits de Braziliaan, vinden wij hem terug in Brazilië, later neemt hij met zijn broeders en zijn zwager, den bekenden Mr Jacob Cats, deel aan de inpolderingen in Engeland. Op grond van de uitkomsten van het bovenbeschreven onderzoek deden kerkvoogden in 1937, gelijk met de plaat sing der van het kasteel Heeswijk komende ramen en van de copie van het Brederoderaam, in het copieraam, dat thans blijkt de namen en wapens der stichters weer te geven, de ruit van Agatha van Loo uitnemen en naast Mathijs Val ckenburch een in het atelier Bogtman vervaardigde^ ruit plaatsen met het wapen gelijk het in de oude beschrijving staat en thans aangevuld met het onderschrift Geertruyd Willems huisvrou van Mathijs Valckenburch. Gonnet heeft vermoedelijk wel geweten, dat een Mathijs (1) Mathijs Valckenburch was een zoon van Claes Lamberts Valckenburch en Maria Daems. Hij huwt te Amsterdam (ondertr. 10 April) 1614 Geertruyd Willems, dochter van Willem Hendricks en Femmetje Roevecamps, uit welk huwelijk 7 kinderen. Men zie voor Lucas van Valckenburch Ned. Patriciaat 1931/32 blz. 306. Voor een aanwijzing waar Lucas van Valckenburch (tusschen 1647 en 1653) en Susanna Coymans (na 1 October 1662) overleden zijn, zou ik zeer dankbaar zijn.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 153