van Abraham Romswinckel, reeds op 3 Februari van dat jaar door koop eigenaar geworden van Elswout, het 2/3 deel in de hofstede Elswoutshoek voor 3100,-. Het buiten staat omschreven als: „een hofstede of pleijsier plaats met sijn huysinge en lande rijen daar aanbehoorende, gelegen in de banne van Over heen of Tetterode, belast met een jaarlijksche Brederoos „Erfpacht van een gulden." De bovenvermelde concessie ging mede over, waarvoor per jaar, benevens de precario van een steigertje en een eenden- hok in de sloot langs het huis, ƒ9:10:- moest worden betaald. Verder lezen we: „De Heerschapshuysinge is bij 't doen der overdragt ter „dispositie van den Cooper, dog de boomgaard, en 't stuk „land geleegen aan de selve met het verdere is verhuurt aan „Gerrit Quekelbos tot kerstijd 1727 voor 150,- in 't jaar." In de eerstvolgende honderd jaar is van Elswoutshoek weinig bekend, doch steeds heeft het van Elswout deel uitgemaakt. Wel zijn uit dien tijd tot ons gekomen eenige prenten o.a. van Kerkhoff, Fokke, Milatz en Van Drielst. Het buiten werd na den dood van den Heer Willem Borski I, op 15 Juli 1816 toebedeeld aan diens weduwe, Vrouwe Johanna Jacoba van de Velde, na wier overlijden het op 13 Augustus 1846 in eigendom komt van haar dochter Vrouwe Bartha Johanna Borski, gehuwd met den Heer Jan van der Vliet, die er echter reeds voor dien verscheidene jaren zomers woonden. De omschrijving luidt: „De Hofstede genaamd Elswoutshoek, met derzelver Hee- „renhuizing, stalling Koetshuis en verdere Getimmerten, „mitsgaders daarbij behoorende Tuin en Bosch gronden, „alles gelegen te Overveen." Ruim tien jaar later stierf de eigenaresse; nog in hetzelfde jaar op 11 November, kocht de Heer Jan van der Vliet: „een Huis en Erve, waarin de tappers affaire wordt uit geoefend, staande en gelegen vooraan in de rampen of „rollandslaan onder Overveen, gemeente Bloemendaal, ge- „naamd het bruine paard, met daarachter en nevens gelegen „tuin", van de weduwe van Frans Kuenen. Omstreeks i860 is deze oude herberg afgebroken, terwijl later de grond er van ge deeltelijk is verkocht of tegen ander terrein is geruild. Nog

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 156