HEYNDRICK GOLTZIUS (Naschrift op dit artikel in Jaarboek 1941) Ten vorige jare schreef ik (biz 32), naar aanleiding van de groepeering op Goltzius' schilderij De Alchemie (tegenover blz. 27): „De middenfiguur, den man met den vollen baard is een zeer geslaagd zelfportret van Goltzius. Links een man in de volle kracht der jaren, rechts een jongeling. Waar zoo veel in dit schilderij „letterlijk" moet worden uitgelegd, acht ik, dat deze twee personen zij zijn die Goltzius het „naast stonden": Jacob Mathamtoen 40 jaar, zijn stiefzoon (en mede werker en Frederik de Vries, zijn pleegzoon (en leerling) even 20 jaar." Even tevoren (blz 31) schreef ik: „Op den voorgrond staat Mercurius, de patroon der rederijkers. Niet de Mercurius der kooplieden en dieven, maar de beschermheer der vrije en schoone kunsten". Mercurius leidt als 't ware Goltzius en beide anderen bij den Keizer in. Naar ik vernam, heeft dr Naber, die een bijzondere studie van den persoon en het werk van den veelzijdigen Drebbel heeft gemaakt, verklaard, dat hij in den Mercurius van dit schilderij een weergave van dezen beroemden zwager en tijdelijken medewerker van Goltzius Cornelis Drebbel herkent. Daardoor wint mijn stelling, dat de naast Goltzius staande figuren Jacob Matham en Frederik de Vries zijn, aanmerke lijk aan zekerheid. Doch er komen meer gegevens los. Dr F. C. Kuipers, die zich ook interesseert voor Hendrick Goltzius, vestigde de aandacht op de gelijkenis tusschen de Goltzius-figuur en die van den op den troon zittenden keizer. Hij vond die gelijkenis ook terug in een portret van Goltzius' vader, opgenomen in het werk van Otto Hirschmann „Hendrick Goltzius" in du serie Meister der Graphik (Band VII) van Klinkhardt en (1) Op de gravure tegenover bladz. 26 vindt men in den bovenrand staan: H. Goltzius, Inventor, J. Matham, Sculptor. Een proeve hunner samenwerking.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 161