Dr JAN weener 15 Februari 1873-4 Februari 1942 In den middag van 4 Februari 1942 overleed te zijnen huize na langdurige ziekte, Dr J. Weener, emer. predikant van de Ned. Hervormde gemeente te Haarlem. Met hem is een bekende figuur in onze stadsgemeenschap heengegaan, wiens nagedachtenis in eere zal blijven. Het was niet alleen het ambt, dat hem bekendheid gaf, maar ook zijn persoon en het feit, dat hij van zijn 43 dienstjaren 36 in Haar lem heeft doorgebracht. Het ambt, dat hij bekleedde, was hem zeer lief. Het had den inzet van al zijn krachten. Hij had er ook de gaven voor, een helder verstand, een warm hart, een levendigen geest, een gemakkelijk contact met menschen (zonder neiging tot al te groote gemeenzaamheid), zeggingskracht, vermogen om in zijn woord en werk zich te geven, de gave ook om te doceeren; bovenal het geloof en het roepingsbesef, zonder hetwelk aan de ambtsvervulling de ware bezieling zou ontbreken. Als student had hij de aandacht getrokken door zijn scherp zinnigheid. Menigeen had hem een zuiver wetenschappelijke loopbaan toegedacht. Zijn dissertatie over „Schepping en voorzienigheid" wees eveneens in die richting. Maar zijn academische vorming en studiewerk heeft hij benut juist om zich hoofdzakelijk te wijden aan de practijk van het ambts werk. De eerste gemeenten, die Dr Weener gediend heeft, zijn Ter Aa (1897-1901) en Wageningen (1901-1904). Maar de volle kracht en duur zijner jaren heeft hij aan Haarlem ge geven. Hier was hij geheel ingewerkt. Zijn leven en het Haar- ïemsche waren ten slotte geheel samengegroeid. Het wel en wee van de burgerij in 't algemeen en van de kerkelijke ge meente in het bijzonder, ging hem voortdurend ter harte. Hier vond hij ook in breeden kring de achting en waardee ring, die vanzelf ontstonden, waar men hem in zijn kracht en ijver leerde kennen. Velen volgden gaarne zijn prediking, warm, op den man af, gedragen door persoonlijke ervaring, bondig. Van het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 25