Jhr FREDERIK TEDING VAN BERKHOUT Sr 16 Mei 1857 - 6 Maart 1942 Het is geen gemakkelijke opgaaf voor een zoon om een kort „in memoriam" te schrijven over zijnen Vader, dien hij vereerd heeft, zooals ik dat mijn leven lang heb mogen doen. Maar hij was in Haarlem en omstreken een zoo be kende en beminde figuur, dat ik eerder gevaar loop te weinig dan te veel goeds van hem te vertellen. Geboren te Haarlem in het jaar 1857, in de Jansstraat in één van de heerenhuizen, die thans zooals zoovele uit het oude Haarlem tot winkels verbouwd zijn, woonde hij als jongen veelal buiten bij zijne grootouders op „Aelbertsberg" bij Bloemendaal. Van de wandelingen heen en terug vandaar naar de school te Haarlem behield hij een liefde voor natuur en landschap, die hem onderscheidde van de meeste stads- menschen. Het heele duin- en poldergebied van Kennemer- land kende hij als geen ander, doorkruist als hij het heeft te voet en te paard, alleen of met zijn kinderen, de vriend van vele grondeigenaars, boeren en jachtopzieners. Had hij aan dat vele buiten-zijn zijn stalen zenuwen, voortreffelijke ge zondheid en den rustigen open blik van zijn blauwe oogen te danken? Of was het innerlijk evenwicht, waarvan hij steeds blijk gaf, nog meer een gevolg van zijn diepen Gods dienstzin en zijn vast Godsvertrouwen? Niemand kon als hij zoo dankbaar zijn voor al wat hem zooals hij meende on verdiend geschonken werd. Het was hem een behoefte des harten allen in zijn omgeving, jong en oud, arm en rijk, van al dat hem geschonkene mee te doen genieten. Tijdens zijn 84 jaar lange leven heeft hij zijn geliefde Vaderstad Haarlem zien groeien van een provinciaal hoofd stadje van circa 30.000 inwoners, omgeven door landerijen, bollenvelden en groote buitenplaatsen tot een industrie- en forensenstad van 150.000 zielen, aan de duinzijde omgeven door villawijken, die met de stad één groot wooncentrum vormen. Hij hield van zijn medemenschen en het kon dus niet anders, of hij heeft deze groeiperiode met intense be-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 35