langstelling gevolgd en meedoorleefd in het lief en leed, dat zij individu en gemeenschap bracht. Zijn vader had in het jaar 1864 medeopgericht de Com manditaire Vennootschap Haarlemsche Bankvereeniging Teding van Berkhout de Clercq. Als oudste zoon bestemd om zijn vader in diens werkkring op te volgen, kreeg hij een handelsopleiding te Amsterdam, eerst aan de Openbare Handelsschool, daarna bij een bankiers- later bij een ver zekeringskantoor. Toen de mede-beheerendvennoot van zijn vader in 1882 kwam te overlijden, werden hij en zijn trouwe compagnon A. de Clergq als beheerende vennooten op genomen in de Haarlemsche Bank, zooals de langnamige commanditaire Vennootschap in den volksmond heette. Te zamen met den heer de Clercq, heeft hij deze instelling tot grooten bloei gebracht, doordat zij een groot deel van het intensieve geldverkeer, dat de bovengeschetste groei van Haarlem en omgeving met zich bracht tot zich wisten te trekken, mede door de zeer hooge opvatting van hun bankiers- beroep. Uit persoonlijke ervaring als latere collega kan ik getuigen, dat daardoor een zeldzaam vriendschappelijke verhouding ontstond met de geheele clientèle, evenals met het personeel, dat in de jaren, dat mijn vader aan de zaak verbonden was, groeide van een tiental tot ongeveer 250 personen, verdeeld over de 14 kantoren, die geleidelijk in een groot gebied om Haarlem gevestigd werden. Toen de Haarlemsche Bankvereeniging, in 1917 Naamlooze Vennootschap geworden na fusie met een andere plaatselijke bankinstelling, in 1930 werd overgenomen door De Twentsche Bank N.V., trad hij af als Directeur, en werd hij Commissaris van dat lichaam. Daarvóór telden de Haarlemsche Machine fabriek v/h Gebr. Figee, de Haarlemsche Brandverzekering Mij van 1845 en later de Brandverzekering Mij Holland van 1856 hem reeds onder hun zeer actieve en gewaardeerde Commissarissen. Het is teekenend voor hem, dat hij onmiddellijk na zijn aftreden als directeur, terwijl hij toch werkelijk niet te klagen had over gebrek aan andere bezigheid, zich nuttig ging maken door dagelijks eenige uren te besteden aan het brailleeren van boekwerken voor de blinden, waarmede hij velen heeft gelukkig gemaakt. Reeds van den aanvang zijner carrière af heeft hij zich - i6 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 36