VINCENT DYSERINCK i April 1871-27 Maart 1942 Shakespeare laat Julia tegen Romeo zeggen: „What is in a name„it is not hand, nor foot, nor arm, nor face, nor any „other part belonging to a man." (Act. II. Scene 3). Wanneer Julia deze vraag aan wijlen mijn goeden vriend Vincent Dyserinck had gesteld zou hij haar vrij zeker hebben geantwoord: „Inderdaad, geachte freule, als het om den „naam gaat, dan gaat het niet om een der ledematen, maar „om heel den man. Iemand is volwaardig als hij ter goeder „naam bekend staat en dien naam met eere draagt. Maar „of hij een Koninkrijk of een fortuin wint en hij verspeelt „er zijn naam bij, dan staat hij als mensch aanmerkelijk „beneden pari". Want bij Vincent Dyserinck stonden van de levenswaarden twee vooraan: het geluk in zijn gezin en de goede naam van zijn persoon, zijn firma, zijn product. Vincent Dyserinck was van Vlaamschen stam; zijn naam d-Yser-inck wijst het nog uit. Blijkens Nederlands Patriciaat (1911) ging Cornelis Dyserinck, in 1608 te Brugge geboren tot de doopsgezinden over en verplaatste zijn geslacht naar Aardenburg, in Staats-Vlaanderen. Vier generaties later bracht een achterkleinzoon, weer een Cornelis Dyserinck, den naam naar Haarlem over, toen hij nauwelijks 20 jaar oud, zich zelfstandig vestigde. Dit gebeurde 7 April 1774. Hij slaagde, trouwde in 1778 een Haarlemsch meisje Maria Verpoorten en werd de stichter der firma C. Dyserinck en Zonen. Weer vier generaties later op 7 April 1899 veranderde de toenmalige eenige firmant P. Dyserinck, den naam der firma in Dyserinck en Zonen, trok zich uit zaken terug en deed zich opvolgen door de twee met hem werkzame zoons Vincent en Cornelis Dyserinck. De zaak was van ouds gevestigd aan. het Binnen Spaarne, vlak bij de tegenwoordige Roomsche kerk en ieder goecl Haarlemmer kende vroeger den fraaien gevel daar van het oude pakhuis der firma „het Zeehert". Hoofdartikel was olie. Van 1840—1860 had de firma twee eigen zeilschepen in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 45