GERARD SPAAN 16 December 1869 - 1 Mei 1942 Een typisch Haarlemsche figuur is onze Gemeente ont vallen in den persoon van Gerard Spaan. Velen hebben hem gekend, maar aan velen is hij onopgetnerkt voorbijge gaan. Een werkzaam man, bescheiden en zelden op den voorgrond tredende, maar een karakter dat van vasthouden en doorzetten wist. Daardoor was Spaan niet altijd even gemakkelijk in den omgang en bleven conflicten niet geheel uit. Maar open en oprecht. Kwam Spaan tot andere con clusies dan hij aanvankelijk getrokken had, dan gaf hij zijn standpunt zonder schroom op en onder die omstandig heden bleef hij de eerlijke, tot volle medewerking bereide, als te voren. Gerard Spaan werd op 16 December 1869 te Haarlem geboren. Zijn vader was Jacobus Spaan Sr., Hoofd eener school aan de Ged. Oude Gracht, zijn moeder A. van Wijngaarden. Aanvankelijk voelde Spaan zich aangetrokken tot het be roep dat ook zijn vader beoefend had, tot de opvoeding van de jeugd. Hij werd onderwijzer aan de school van de Kock op de Parklaan. Na een aantal jaren schijnt het dat Spaan in het onderwijs toch niet de bevrediging vindt, die hij er van verwacht had. Hij geeft het onderwijs op en wordt boek houder bij de Gemeentelijke Waterleiding; hier klimt hij op tot administrateur, een functie die hij jarenlang tot genoegen van de Gemeente en bevrediging van zichzelf heeft bekleed. Bijzonder verdienstelijk voor de gemeenschap heeft Spaan zich gemaakt door hetgeen hij voor de Vrijwillige Haarlem sche Brandweer geweest is. Rond vijftig jaren heeft Spaan geheel belangeloos hieraan zijn krachten en zorgen gewijd en slechts zijn gevorderde leeftijd was hem aanleiding om zich aan het einde dier periode van de Brandweer terug te trekken. Toen Spaan als vrijwilliger aan de Brandweer kwam op 9 Januari 1890, had deze vrijwillige organisatie een geheel ander aanzien dan thans. Toen bestond het brandweer-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 48