Haar romans: Moederland - Lofzang der Aarde - de Heirbaan de Klokkenmaker van Venetië de Keus en haar boek „Italië getuigen allen voor een levendige ontvankelijkheid van het nieuwe wereldgebeuren en voor een steeds stijgend begrip der sociale en politieke ontwikkeling onzer tijden. Benevens dit oorspronkelijk werk bracht Mevr. Ellen Russe vele vertalingen van buitenlandsche auteurs. Haar ver talingen van Giovanni Papini's werken (de levende Dante- Gog-St. Augustinus de Ladder van Jacob Kruisgetuigen Jeugdstorm) verzekerden aan dezen genialen denker een blijvend succes in Nederland. Vertalingen van H. Belloc Chesterton, Taliani, Misciattelli, Gatti, Giuliotti, Compton Mackenzie, e.a. verrijkten onzen boekenschat met tal van meesterwerken. Ook als docente heeft Mevr. Ellen Russe grooten invloed gehad, in Vlaanderen bij de Vliebergh leergangen te Leuven, waar zij de Vlaamsche studenten begeesterde en als leerares aan den cursus voor Bibliotheekopleiding te Nijmegen waar zij de Nederlandsche letteren doceerde. Als stichteres der „Dante Alighieri vereeniging" te Haarlem heeft zij bovendien krachtdadig de goede verstandhouding tusschen Nederland en Italië weten te bevorderen. Om haar uitgebreide kennis der Italiaansche letteren werd zij ook ver zocht mede te werken aan de tot stand koming der Katholieke Encyclopedie. Tal van artikelen verschenen daar van haar hand. Ter herkenning van al deze verdiensten werd Mevrouw Ellen Russe op haar vijftigsten verjaardag vereerd met het lidmaatschap van de Penclub in Nederland. Hoe innig Mevr. Ellen Russe haar kunst en haar werk ook liefhad 'toch had zij het beste van haar rijke gemoed over voor de armen en de zieken. Het is de liefde en haar bezorgdheid voor de lijdenden die haar er toe brachten het >,Boek der Zieken" saam te stellen, een boek dat tot troost van duizenden geschreven werd. Aldus, toen de dood haar opriep in den vroegen ochtend van 7 September, verraste hij deze moedige en ijverige vrouw niet. Zij was reisvaardig, want zij wist dat de dood onver wacht voor haar komen zou. In dit bewustzijn lag het geheim harer zeldzame werkkracht en harer onverbiddelijke energie. Geen oogenblik heeft zij verspild. Zij heeft gewoekerd met - 28 -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 56