HENDRIK MARTINUS FREDERIK GEORGE SA VRIJ 13 December 1871 - 30 November 1942 Het bericht van overlijden van den syropathieken kunst schilder Henri Savrij was voor velen, ook voor schrijver dezes, een onverwachte en schokkende tijding. Men vermoed- de niet, dat de ongesteldheid, waaraan hij lijdende was, zoo'n ernstig en snel verloop zou hebben en naar wij vernamen was ook Savrij zelf slechts noode te overreden, zich voor behande ling naar een ziekenhuis te begeven; hij wilde zelfs nog per rijwiel derwaarts gaan. Kort na opneming in het Elisabeth's gasthuis is hij over leden. Den 4en December werd hij onder belangstelling van velen, grafwaarts gedragen. Henri Savrij werd op 13 December 1871 te Haarlem ge boren als zoon van den bekenden landschap- en veeschilder H. Savrij Sr. Na H.B.S. studie ontving hij van zijn vader het eerste kunstonderricht, die voorts, voor zijn zoon, het be zoeken van_ een Academie of andere school voor Kunst onderwijs niet noodig oordeelde. Voor zich, in 1903, als kunstschilder te vestigen, was Savrij Jr een tiental jaren in functie bij zijn oom den lakstoker M. Savrij waar hij vermoedelijk wel veel praktische waren kennis zal hebben opgedaan, edoch zijn ingeboren drang tot schilderen overtrof ver zijn handelsgeest! Het was vooral het landschap, dat den kunstenaar aantrok, dat met waterpartijen, maar bovenal het duinlandschap! In de negentiger jaren studeerde hij in zijn vrije uren reeds veel in de omstreken van Haarlem, met kunstmakkers als Nieuwenkamp en Veldheer e.a. en steeds zouden de duinen achter Kraantjelek en Duin en Kruidberg en de uitgestrekte terreinen van de familie Van der Vliet, de oorden zijn waar hij onuitputtelijke stof zou opdoen voor zijn vele studies, schilderstukken en pastels.Volledigheidshalve voeg ik daar nog de duinen van Bergen en Schoorl bij, terwijl Vierhouten en de Ardennen ook studieoorden zijn geweest. De talentvolle kunstenaar was geen zoeker naar nieuwe

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 58