wegen ofmethodenindekunstenheelemaalgeen modernist;aan alle geschrijf en gepraat over kunst had hij een grondigen hekel. Savrij volgde zijn eigen, directen en natuurlijken weg en aanleg en wist op eenvoudige maar steeds pakkende, suggestie ve en vaak voorname wijze zijn visie's op de natuur in kleuren uit te drukken en vast te leggen. Als mensch was Savrij een nuchtere maar eerlijke persoon lijkheid, op zijn tijd een levenssputteraar, dit dan speciaal in tijden, dat de weg der kunsthem meer distelen dan rozen baarde. Niettegenstaande een vrij norsch uiterlijk en een schijnbare geslotenheid, kon hij, voor wie hem kenden, een gezellige en amusante makker zijn, zeer toegankelijk voor geest en humor. Hij was allerminst een Bohémien en het „Oost, West, Thuis Best" paste hem volkomen. Veertig jaren achtereen bewoonde hij dezelfde woning! Toen hem in Januari 1941 plotseling zijn echtgenoote en hechte steun ontviel, was dit een onherstelbaar zware slag; maar toch bleef hij, hoe eenzaam ook, zijn woning getrouw. Het vereenigingsleven lag hem niet, hoewel hij, naar ik meen, een trouwe comparant was bij excursies en kunstbeschouwin gen der Vereeniging „Haerlem". Savrij en zijn rijwiel waren onafscheidelijke kameraden en als zijn lange gestalte, steeds in snelle vaart, langs wegen en straten trok, beladen en toegerust met allerlei schilders- utensiliën, leek hij een dolende paletschilder. Savrij voelde niets voor speciale reclame voor zijn werk. Behalve op een aantal exposities van Arti en Kunst zij ons Doel stelde hij weinig tentoon. Ik herinner verder aan een klein exposé bij De Bois en van een groepstentoonstelling in 1942 in het Frans Hals Museum. Van 7-28 Maart is, in dit zelfde museum, een „Herdenkings tentoonstelling" gehouden van het oeuvre van den schilder, een mooie en met succes bekroonde daad van piëteit en hulde. Door de goede zorgen der HH. Gratama en De Bois waren een vijftigtal werken geëxposeerd, die een completen kijk op Savrij's kunstarbeid gaven. De vele bezoekers zullen met voldoening de meerzijdige en vaak verrassende collectie hebben bezichtigd en zijn heen gegaan vol waardeering voor de sympathieke kunst van den talentvollen landschapschilder, Henri Savrij. G. Kerkhoff - 3i -

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 61