DE GESCHIEDENIS VAN ONS VEREENIGINGSGEBOUW „DE HOOFDWACHT" Zonder twijfel is ons vereenigingsgebouw, de Hoofdwacht, onzen leden goed bekend. Misschien hebben nog niet allen gebruik gemaakt van de tot dusver geboden gelegenheden, om dit gebouw van binnen te bezichtigen, maar geen Haar lemmer kan wel haast de Groote Markt overgegaan zijn zonder getrokken te worden door het aardige oude gebouwtje op den hoek van de Smedestraat met zijn zooveel zeggend 4-regelig opschrift: Wanneer de Graaf hier op het Sand Sijn Princenwoning had geplant, So was dit loflijk oud gesticht Tot Haerlems Raedhuys opgericht, en van de leden der Vereeniging Haerlem, die door hun lid maatschap al bewezen hebben, dat zij vol belangstelling zijn voor de oudheden van onze stad, mag wel verondersteld worden, dat dit rijmpje hen vaak aan het peinzen heeft ge bracht over de vroegere bestemming van dit bouwwerk. Daarom leek het ons geschikt, dat in het jaarboek de geschie denis ervan uiteengezet zou worden. Volgens bovengenoemd opschrift op het balkonnetje van de Hoofdwacht is dit gebouw dus Haarlems raadhuis geweest in den tijd, dat de Graaf op het Zand, d.i. de Groote Markt, nog zijn Prinsenwoning had, d.w.z. toen het tegenwoordige Stadhuis nog de grafelijke zaal was. Nu zal wel niemand, die eenig begrip van bouwstijlen heeft, meenen, dat de Hoofd wacht in haar tegenwoordige gedaante als raadhuis dienst heeft gedaan, want de bouwtrant van den voorgevel is er kenne lijk een uit de 17e eeuw. Men moet dus veronderstellen, dat, öf de Hoofdwacht staat op de plaats, waar vroeger het Raad huis der stad Haarlem zich bevond, óf dat het oude raadhuis in latere eeuwen zoozeer verbouwd is, dat men den bouwstijl der Middeleeuwen er niet meer uit terug kent. Dat aan dit huis veel verbouwd is, is duidelijk waar te nemen aan den

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 62