- 36 - Jan Gerritsz. van Zuren stierf in 1546 en toen is het huis eigendom geworden van zijn zoon Mr Jan van Zuren die eveneens een belangrijke plaats onder de Haarlemsché magistraten innam. Hij was tusschen 1549 en 1590 22 maal schepen en burgemeester m de jaren 1561, 1562, 1568 ic;6q en r573> alsmede verscheidene malen weesmeester. Hij is ech ter vooral bekend geworden door zijn drukkerij, waarin hij o.a Dirk Volkertsz. Coornhert tot „medeghesel" had. Op ^Augustus 1560 richtten zij een verzoekschrift tot de Vroed schap der stad, om een boekdrukkerij te mogen oprichten en daarop een renteloos voorschot van 1000 voor 10 jaar te mogen ontvangen, wat hun werd toegestaan bij resolutie van ib Augustus 1560. Op 14 November 1560 is Van Zuren als boekdrukker en boekverkooper geadmitteerd; 5 Maart 1561 legde hij den eed als diukker af in handen van Mr Cornelis Suys, president van het Hof van Holland. De drukkerij heeft slechts enkele jaren bestaan en was gevestigd in het huis van Jan van Zuren zooals Ampzing 1) vermeldde: Van Suren, waerde man, gij sijt ook waerd te eren hen hooft van onse Stad, een licht van onse Heren Met groot verstand begaefd, die op dijn eyge hand' Voor dij een drukkerij had binnenshuys geplant. Men mag aannemen, dat voor deze drukkerij dus wederom het onderhuis van het huis op den hoek van de Smedestraat benut is. Echter valt op te merken, dat de werken, die daar gedrukt werden als drukkersmerk voeren „geprint tot Haerlem bij Ian van Zuren" maar dat nergens bijstaat „in het oude Kaedhuys of iets dergelijks, terwijl drukkers toch doorgaans de gewoonte hebben als reclame den naam van hun huis te noemen als het er een heeft. Evenmin wordt zijn huis als „Uude Raadhuis aangeduid, wanneer hij in i^qo f21 De cember) een huisje en erf in de Smedestraat verkoopt dat aan zijn woonhuis grenst, en ook niet als zijn schoonzoon Arnoud van Beresteyn, die dan door zijn echtgenoote Emerentia, dochter van Jan van Zuren, eigenaar van het ouderlijk huis geworden is, op 22 October 1607 een overeen- ende lof der Haariem in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 68