- 43 - drukt bij Cornelis Theunisz. Kas komt als adres voor „op de Markt, in de Nieuwe Druckerije, onder 't Huys met de Trappen". Van 1664-1672 vinden wij het adres van Johan nes Theunisz. Kas „op de Markt, onder 't Huys rnet de Trappen". Nu is op oude af beeldingen van de Groote Markt geen ander huis met trappen aan te wijzen dan het Stadhuis en het huis op den hoek van de Smedestraat en, waar het eerste wel niet in aanmerking komt, moet deze drukkerij in het laatste gevestigd zijn geweest. Wij zien dus omstreeks het midden van de 17c eeuw tal van drukkerijen op de Groote Markt. Daar is vooreerst Abraham Casteleyn, de bekende uitgever van de Oprechte Haarlemsche Courant, die drukte Op de Markt, in de Druckerije op de hoeck van de Hout straat" of „in de Blije Druck"; verder Hendrick van Mar- cken, op de Markt „in de vergulde Schenkkan (1645-1640) en ten slotte Pieter Casteleyn „op de Marckt in de Keysers Kroon" (of alleen „in de Kroon"). Nu zijn de beide laatste adressen blijkbaar één en hetzelfde adres en wel het huis naast het Oude Raadhuis", immers in de transportacte van het laatste van 6 April 1641 werd dit huis genoemd „aldernaast de Croon, daar het vergulde lampet uythangt" 1). De naam de Kroon" heeft trouwens een lang leven gehad; in het begin van de 20e eeuw heette een deel van het tegenwoordige café-restaurant „Brinkmann" nog „café de Kroon en de Rembrandt-bioscoop, de tegenwoordige buurman van de Hoofdwacht, is begonnen als de bioscoop „de Kroon In de jaren 1669 en 1670 is nog slechts één der beide zusters De Tongh eigenaresse van het ouderlijk huis, want dan be taalt juffrouw de Jongh aan de schutterij een jaarlijksche pacht van 12,- wegens een uitstek, zooals blijkt uit het contribuantenboek der schutterij van pachten van uitsteken, molens, lijnbanen, enz. De uitstek is natuurlijk niets anders dan het balkonnetje, dat haar vader er had laten aanbrengen. In de volgende jaren blijft zij echter in gebreke, deze som op te brengen. Klaarblijkelijk zijn de financiën van de familie De Tongh, misschien wel ten gevolge van de groote uitgaven aan het huis, erg achteruitgegaan. Eerst in 1683 wordt deze pacht sedert 1671 voldaan door Pieter Rijcken als beheerder (OF. Allan. Beschrijving en geschiedenis van Haarlem, IV, blz. 512, vergist zich, als hij meent, dat de Hoofdwacht zelf in 1641 aldus werd aangeduid.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 75