- 59 - we Anna C. Huidecoper en zijn meerderjarige kinderen - waarvan alleen de oudste Christiaan Pieter uit zijn eerste huwelijk met Maria Rahusen, - verkoopen het buiten op i Februari 1848 aan Mr Adriaan J. C. Maas Geesteranus Op 29 Dec. 1853 komt het dan groot 1 bunder 13 roe in het bezit van J. L. Gregory Pierson, die aan Haarlem het recht vraagt op de plaats van het oude „Bergje" den nog be- staanden uitgang aan de Spanjaardslaan te mogen maken, waarbij de zijpalen van het oude tentje, dat Brouërius geeft op het „Bergje" behouden bleven, de vazen er op echter verplaatst werden. Op 18 Mei i860 wordt het goed voor ƒ5212,- notarieel overgedragen aan een Haarlemmer namelijk Abraham Lode- wijk Dyserinck. Deze (1812—1886) was jarenlang een on vermoeid ijveraar voor het deelnemen van zijn geboortestad aan den opbloei van handel en nijverheid omstreeks 1840 na zooveel jaren van verval. Niet alleen ontwikkelde hij zijn eigen bedrijf (zijn Yader had de oude drogisterij van Doyer in de Anegang aangekocht) tot den nog bestaanden groothandel Dyserinck en Zonen; maar waar hij kon, trachtte hij Haarlem ook zelf te doen deelen in de voordeelen van de nieuwe groote ondernemingen zooals de drooglegging van de Haarlemmer meer. Bij den aanleg van het Noordzeekanaal pleitte hij zoo, helaas tevergeefs, voor de verbreeding der sluizen bij Spaarn- dam en uitdieping van het zijkanaal C. waardoor evenals nu in Zaandam zeeschepen tot bij de Spaarnestad hadden kunnen komen. In Uit den Bosch hadden ook een tweetal vriend schappelijke bijeenkomsten plaats toen nog gediscussieerd werd of het Amsterdamsch Centraalstation aan de Leidsche dan wel aan de Haarlemsche zijde van de Amstelstad zou komen. Natuurlijk pleitte Dyserinck voor het laatste, dat tot stand kwam. Na negen jaar van vergeefsche moeiten wist deze Dyserinck in 1879 den ex-fabrikant Thomas Wilson te bewegen tot het afstand doen van zijn erfpachtsrecht en verkoop aan de Ge meente van de fabriek op het latere Wilsonsplein, die deze op zettelijk als ruïne liet staan, verbitterd over tegenwerking van Haarlems Gemeentebestuur. In het Stadsarchief berust het fraaie album, dat aan Dyserinck - met een som geld, die hij aan de verschillende kerkgenootschappen uitdeelde door de burgerij vereerd uit dank voor zijn moeiten in dezen. Als ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1942 | | pagina 97