DIRK JOHANNES ANTON WESTERVELD io December 1876 - 2 April 1945 Een Wethouder voor het Onderwijs in Haarlem, die eenige jaren met groote energie, maar vooral met groote liefde voor het kind zijn zegenrijk werk heeft verricht. Men moet dezen oer-Haarlemmer aan dit werk hebben gezien om te weten hoe hij in volle overgave zijn groote ta lenten ter beschikking stelde voor het onderwijs. Voortgekomen uit een echte Haarlemsche familie was Westerveld na zijn studie onderwijzer aan het bekende Instituut Prins alvorens hij in 1904 naar Indië vertrok, alwaar hij ruim 20 jaar leeraar was aan de H.B.S. te Semarang. Ook in Indië nam hij deel aan het politieke leven. Eenige jaren vertegenwoordigde hij de Indische sociaal-democratie in den gemeenteraad van Semarang. In de laatste jaren van zijn verblijf in de tropen verving hij den heer de Jongh als burgemeester van Semarang. Daar was hij een voorvechter voor de verbetering der irrigatie werken, een warm pleiter voor een betere huisvesting der inheemschen. Kort na zijn terugkomst in het vaderland diende hij weer het onderwijs, nu als leeraar aan de M.T.S. te Haarlem en aan het Gymnasium te Delft. Maar dit werk alleen bevredigde deze werkzame natuur onvoldoende. Hij nam hier een zeer werkzaam aandeel in het werk van de S.D.A.P. en van de Coöperatie Vooruitgang. De arbeid voor de coöperatieve beweging had zijn groote liefde. Het behoeft geen verwondering te wekken dat zijn politieke partij een beroep op hem deed zich beschikbaar te stellen voor den gemeenteraad van Haarlem. Uit die periode herinneren velen zich zijn warm gestemde betoogen voor verbetering der volkshuisvesting en voor tal van zaken het onderwijs betreffende. In September 1939 geroepen tot Wethouder nam hij de portefeuille van onderwijs ter hand; nog bezig aan de voor bereiding overvielen de duitsche horden ons land, werd al het opbouwend werk in één slag vernietigd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 101