- 66 - volle werkkracht gegeven. Met grooten ijver heeft hij er steeds naar gestreefd deze Bibliotheek tot grooteren bloei te brengen en aan zijn onvermoeid doorzetten in die richting is het grootendeels te danken geweest, dat deze bibliotheek in Januari 1922 is omgevormd tot de Openbare Leeszaal, van welke inrichting hij toen tot Directeur werd benoemd, door welke benoeming zijne werkzaamheden eene belangrijke uit breiding verkregen. Vele inwoners van Haarlem zullen met dankbaarheid gedenken de groote bereidwilligheid, waar mede hij allen, die de leeszaal bezochten, voorthielp bij het geen zij bij hunne studie noodig hadden. Hoezeer zijne ver diensten in deze functie op prijs werden gesteld, bleek wel zeer duidelijk bij de huldiging, die hem ten deel is gevallen bij zijn jubileum op 1 December 1927, ter gelegenheid van zijn 25-jarige ambtsvervulling. Als een bewijs verder van de hulp vaardigheid, waarmede hij de bezoekers van de Openbare Leeszaal steeds tegemoet trad, moge dienen de geschiedenis van de tot stand koming van het Hesselsfonds. De heer J. H. Hessels, een Haarlemmer van geboorte, maar die bijna zijn geheele leven in Engeland had doorgebracht, en te Oxford had gestudeerd, stelde eene groote belangstelling in de bekende Coster-Gutenberg kwestie over de boek drukkunst. Zijne nasporingen dienaangaande voerden hem naar Haarlem en zoo kwam hij met v. d. Loeff in aanraking. Deze, die zich trouwens ook zelf voor die kwestie interesseerde, heeft daarop den heer Hessels in die mate door zijne mede werking bij zijn studie aan zich verplicht, dat hij meende niet beter aan zijn dankbaarheid voor de hem geboden hulp uiting te kunnen geven dan door aan de Gemeente Haarlem ten be hoeve van de Openbare Leeszaal een belangrijk legaat te ver maken, waaruit de aankoop van boeken voor de leeszaal kan worden bestreden. Ook met het personeel van de Openbare Leeszaal heeft hij steeds in de beste verstandhouding gestaan, hetgeen niet te verwonderen valt, gezien den grooten eenvoud in zijn op treden tegenover hen, die beneden hem waren geplaatst en zijne werkelijke belangstelling in het wel en wee van anderen, met wie hij geregeld in aanraking kwam. Het personeel kon er dan ook van overtuigd zijn en was dat dan ook, dat hun be langen bij hem steeds een warm pleitbezorger vonden. En hoewel hij reeds in 1934 wegens gezondheidsredenen zijne

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 104