JOHANNA MARIA STERCK-PROOT 25 Juli 1868 - 25 Mei 1945 'Een sterke vrouw, wie zal haar vindenAls iets van verre, ja van de uiterste grenzen gekomen is hare waarde Op haar betrouwt het hart van haren man Zij doet hem goed en geenszins kwaad alle de dagen van haar leven Zij omgordt hare lendenen met kracht en sterkt haren arm Zij slaat hare hand aan groote dingenen zij opent hare hand voor den behoeftige en strekt hare handen uit naar den arme Hoog in aanzien is haar man in de poorten, als hij zitting houdt met de raadslieden des lands Zielekracht en majes teit zijn haar kleedij. Haren mond opent zij voor de wijsheid en de wet der goedertierenheid is op hare tong Zij lacht den dag der toekomst tegen (Boek der Spreuken XXXI). In Loevensteinsche gevangenschap heeft Hugo de Groot weleer deze Bijbelverzen berijmd, met zinspeling blijkbaar op zijn dappere huisvrouw Maria van Reygersbergh. De nabestaanden van Mevr. Sterck-Proot, ter kenschet sing van het vriendelijk wezen der overledene, van haar sterk karakter, haar welbesteed leven, kozen deze ontroerend mooie woorden voor het gedachtenis-prentje, na de begrafenis uit gereikt aan familieleden en vrienden. Ik zou hieraan willen toevoegen de door haarzelf naar de letters van haar naam ge kozen kenspreuk: 'In Me Sol Pacis'. Zonnig en vredig was haar natuur, en waar zij kwam bracht zij licht, warmte en blijheid. Een 'onwaerdeerlycke' vrouw, die in allerlei richting velen ten zegen is geweest. Johanna Maria Proot is 25 Juli 1868 te Leiden geboren. Zij werd er een der eerste leerlingen van de in 1881 opgerichte H.B.S. v. Meisjes; 19 jaar oud haalde zij de acte L.O.; 3 jaar later de Hoofdacte; gaf enkele maanden les op een Engelsche kostschool, en studeerde daarna voor Middelbaar Acte Ge schiedenis. Onze eerste kennismaking geschiedde op de collegebanken van Prof. Fruin te Leiden (najaar 1891). Ik had er 2 jaar als meisje alleen gezeten. Op 'n middag ver scheen Jo Proot: stralend van jonge, frissche kracht, knap uiterlijk met helderblauwe oogen, fier, kaarsrecht van gang en houding - zooals ze voortschreed tot in hoogen ouderdom. Nu werd mijn eenzaamheid een vroolijk samenzijn!

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 109