PIETER OZ INGA 25 Mei 1865 - i Juni 1945 Op 80-jarigen leeftijd overleed in het Haarlemsche Diaco- nessenhuis Pieter Ozinga, tot voor kort nog practiseerend arts te dezer stede. Den 25en Mei 1865 in Harlingen geboren, deed hij in Juli 1895 te Amsterdam zijn artsexamen, waarna hij zich weldra in Haarlem vestigde, waar hij toen de zeventiende arts was. Ruim 49 jaar lang deed hij hier zijn werk. Al spoedig mocht hij zich in een uitgebreide praktijk verheugen. Naast zijn scherp verstand was zijn bijzondere, haast aartsvaderlijke zorg voor zijn patiënten daarvan de oorzaak. Groot was daardoor zijn succes vooral in de ziekenfonds praktijk, maar ook daarbuiten kwamen weldra vele particu liere patiënten zijn hulp inroepen. Daarnaast trad hij bij vele officieele lichamen en bedrijven als controleerend arts op. Een typische figuur was Ozinga steeds in ons midden. Hij kon zoo heerlijk mopperen en tekeer trekken tegen allerlei misstanden op sociaal-geneeskundig gebied. Maar kwaad meende hij het nooit. Kritisch aangelegd als weinigen, spaarde hij niemand. Maar wie hem meer van nabij kende wist, dat onder vaak scherpe opmerkingen een goed hart school. Waardevol waren zijn adviezen in het Bestuur van de Ver- eeniging van Ziekenfondsartsen, waarvan hij in het begin van de eeuw jarenlang een ijverig lid was. In de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose vervulde hij tal van jaren een functie in het Dagelijksch Bestuur en ook daar was hij bekend om zijn rake uitlatingen en kritische be merkingen op velerlei gebied, steeds evenwel geuit in het alge meen belang der volksgezondheid. Een lang duister gebleven maagkwaal, van hevige pijnen vergezeld, ondermijnde reeds vele jaren zijn krachten. Ge- ruimen tijd nog wist hij weerstand te bieden en deed hij on verdroten per fiets zijn praktijk. Toen zijn ziekte zich eindelijk duidelijk openbaarde, kwam er spoedig een einde aan zijn lijden en overleed hij den ien Juni 1945. Wij ouderen vooral zullen zijn typische persoonlijkheid met groote waardeering blijven gedenkenDr LCKersbergen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 115