HENRI ELI SE KNAPPERT 25 April 1872 - 17 Juni 1945 Op 17 Juni 1945 overleed te Bussum H. E. Knappert, oud archivaris der gemeente Haarlem, die bijna 20 jaren (1918- 1937) bestuurslid der Vereeniging Haerlem was. Reeds daarom alleen zou een herdenking in dit jaarboek op haar plaats zijn, ware het niet, dat hij door zijn ambt als gemeente-archivaris een bekende figuur in onze stad is geweest. Hem immers waren de bescheiden toevertrouwd, waaruit de oude geschie denis van Haarlem grootendeels is op te diepen, en tot hem moest men zich dus in de eerste plaats wenden, wanneer men iets uit vroegere tijden te weten wilde komen. Door tentoon stellingen en kunstbeschouwingen heeft hij ook meermalen voor onze leden en andere liefhebbers der geschiedenis de oudheid laten herleven, terwijl hij ook velen door inlichtingen van zijn kennis hieromtrent heeft laten genieten. Knappert was een nauwgezet man, streng voor anderen en voor zichzelf, en iemand, die zich zelf niet op den voor grond plaatste. Het zou dan ook geheel tegen zijn geest zijn, indien deze necrologie niet tot een sober verslag van zijn levensloop beperkt bleef. Hij werd op 25 April 1872 te Leiden geboren, bezocht het gymnasium te Amsterdam en studeerde eerst aldaar en later te Groningen theologie. In 1898 werd hij proponent in de Nederlandsch Hervormde Kerk en in 1899 predikant te Nieuwveen (Z.H.). Achtereenvolgens stond hij te Franeker, Nieuwveen, Haastrecht en Zaandam, waar hij in 1908 om principieele redenen zijn betrekking neerlegde. Hij vestigde zich daarna te Leiden, waar hij rechten studeerde en o.a. met Dr A. H. Oort, geneesheer in Rhijngeest, leider was van het Medisch Consultatie-Bureau voor Alcoholisten. In 1914 werd hij benoemd tot adjunct-archivaris aan het Gemeente archief van Haarlem; van 1 Maart 1916 tot 1 Mei 1936 is hij archivaris der gemeente geweest. Knappert maakte den tijd mede, dat het gemeente-archief van een curieuze verzameling oudheden, die een paar uur per dag door liefhebbers in de bewaarplaats zelf geraadpleegd kon worden, uitgroeide tot een wetenschappelijke instelling, die den geheelen dag voor het publiek geopend was, maar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 116