HERMAN HEUFF 9 Juli 1875 - i Juli 1945 Met den in 1932 blind geworden kunstschilder Herman Heuff is op 1 Juli 1945 een bizondere persoonlijkheid heen gegaan. Ondanks het diepe medelijden met het zware lot, dat hem trof, toen in 1932 zijn oogen die hem, meer dan anderen, de ziel en schoonheid van het hem omringende deden zien en beleven, werden verduisterd, zal Herman Heuff blijven voortleven als een begenadigde. Want hem was de kracht ge geven zich te verheffen boven de smart en de opstandigheid door wat hem getroffen had. Zeker, niet zonder pijn, niet zonder heftigen innerlijken strijd. Gedreven door den onverwoestbaren scheppingsdrang, die in hem was en die tot uiting kwam in de plastieken, die zijn innerlijk oog en fijngevoelige handen hem in zijn duisternis deden scheppen, gedreven vooral door den groot-mensche- lijken en socialen geest, die hem - toen onrecht en onmensche- lijkheid de wereld wilden neerslaan, in opstand daartegen tot krachtige beïnvloeding leidden van alles, dat tot verzet kon bijdragen en tot herstel van de door hem zoo hoog gehouden cultuur kon medewerken - heeft hij den zwaren druk van het lot van zich af kunnen wentelen. Zoo bleef hij ook voor de velen, die hem van nabij kenden, tot het laatst toe zijn zonnig karakter bewaren. De zon was zijn leid-sterVoor hem schiep de zon het goede, edele en gezonde, zijn stralen doodden of bedwongen al wat niet goed, onedel of ziek was. In zijn werk ziet en voelt men den zonnegloed, in zijn omgang de warmte der zonnestralen, in zijn strijd behield hij de hoop op de zon, die weer zou gloren. Zooals zoo dikwijls, wanneer een zoon een levensrichting kiest, die niet van te voren uitgestippeld kan worden, werd Herman Heuff in zijn jeugd niet gesteund door zijn vader, toen hij zijn liefde voor de schoone kunsten wilde gaan volgen. Na zijn schooltijd zou hij, naar diens wil, moeten trachten een ambtelijken werkkring te verkrijgen. Dit is ook inderdaad ge schied. Tot 1914 is hij successievelijk bij den Rijkswaterstaat, het Kadaster en de Algemeene Thesaurie van het Departe ment van Financiën gebonden geweest.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 120