- 77 - Dat hij, ondanks dit, zich een weg kon banen naar dat, waar hij innerlijk naar haakte, was te danken aan die onmetelijke werkkracht, die het hem mogelijk maakte gedurende al die jaren als het ware een dubbel leven te leiden: een ambtelijk en een kunstenaarsbestaan. Doch alleen met werkkracht zou hij niet de hoogte hebben kunnen bereiken, waartoe zijn weg hem leidde. Ook niet door de avondlessen der Haagsche Teekenacademie, die hij volgde, noch door den omgang met Bauer en vooral met Arntzenius, die weldra met den en thousiasten leerling sterk bevriend werd. Die werkkracht en dit enthousiasme werd gesteund en gedragen door de ziel van een waarachtig kunstenaar. De omstandigheden, waarin de aanvangsperiode van zijn kunstenaarsbestaan zich voltrok, deden hem als vanzelf dik wijls naar de etsnaald grijpen als de dagen te kort waren om 's morgens en 's avonds voor en na zijn ambtelijke uren met palet en kwast in de omstreken van den Haag rond te dolen. Misschien is in die vaak nachtelijke uren, dat hij over zijn ets plaat gebogen zat, voor zijn toch al bijziende oogen de kiem gelegd voor de groote ramp, die hem later zou treffen. Herman Heuff was buitengewoon veelzijdig, in de kunst allereerst. En hoe kon het anders bij iemand, die zijn kunst niet geleerd had te zien als een metier, doch die haar diende door de sterke beleving van het schoone, het gevoelige, het ware. En deze onderging hij overal, waar hij zijn blikken liet gaan, zijn ziel te luisteren legde of zijn geest deed dwalen. Veelzijdig ook op zoo velerlei ander gebied. Ook dit paste geheel bij zijn wezen, dat zich aangetrokken gevoelde tot alles, dat waarde kon geven aan het bestaan. Zoo kwam hij voortdurend in contact met menschen van allerlei roeping en liefde en wist hij zich te omringen door een schat van werken op cultureel gebied. Zijn helder verstand en buitengewoon geheugen waren, naast het enthousiasme, dat hem bezielde, dan ook oorzaak, dat zoo dikwijls van hem het treffende woord bij menig debat kon uitgaan en dat zelden vergeefs bij hem werd aangeklopt, wanneer het vinden van een oplossing moeilijkheden bood. In 1914 verliet hij de ambtelijke loopbaan en besloot hij zich geheel aan zijn geliefde kunst te gaan wijden. Van toen af kon zijn groote werkkracht zich vrijelijk ontplooien. Toen kon hij op zijn vele reizen in ons mooie land en daarbuiten, waarbij

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 121