- 8o - naar het Seminarie Hageveld te Voorhout, waar hij ging ar beiden aan de opvoeding van de toekomstige clergé van het Bisdom. Dit was in het jaar 1904. Hier heb ik hem zien komen als surveillant over de lagere klassen van het Semi narie. 't Was merkwaardig, welk een ommekeer er met zijn ver schijnen op het Seminarie kwam, o.m. op het gebied van ont spanning. We hoorden daar voor het eerst onder den vrijen tijd een grammophoon; we zagen leeraar Westerwoudt (zeer sportief als hij was) over de cour loopen met 't geweer onder de jas en den jachthond achter zich aan; en al mochten we als studenten niet op jacht gaan, van dezen sportieven mensch leerden we verschillende moderne spelen, o.a. cricket. En als het winter was, bonden we met hem de schaatsen aan en in sierlijke bochten zweefde hij dan over het ijs. Hij was zeer geliefd onder de studenten. Hageveld mocht hem slechts twee jaren als leeraar meemaken, want in 1906 be noemde Mgr. A. J. Callier hem tot professor in het Kerkelijk Recht aan het Groot Seminarie te Warmond. In 1915 riep Mgr. Gallier hem naar Haarlem, om Zijn secretaris te worden. Om te typeeren wat secretaris Westerwoudt voor den grij zen Bisschop (vooral toen Deze ouder begon te worden) was, wil ik hier neerschrijven 'n woord, hetwelk ik zelf uit den mond van den toenmaligen Bisschop eens vernam: 'Hij maakt van mijn hersenen uit!' Mgr. Gallier droeg hem in 't harte en in 1922 benoemde Hij hem tot kanunnik en plebaan aan de Kathedrale Kerk te Haarlem. Een van zijn grootste daden als plebaan aan de Kathedraal is wel geweest, dat onder zijn bestuur de Kathedraal werd af gebouwd. Ik hoor hem nog zeggen, toen de plannen daartoe bij hem rijpten: 'Jos Cuypers, de bouwheer van de Kathe draal leeft nog we moesten nü de Kathedraal afbouwen!' 't Zou me te ver voeren, om hier duidelijk te maken, hoe zijn organisatie-talent toen in 't oog gesprongen is. Toen deken Stoffels stierf, werd plebaan Westerwoudt door Mgr. Gallier bovendien benoemd tot deken van Haar lem, welk ambt hij echter in 1931 om gezondheidsredenen moest neerleggen. Maar de parochianen van Sint Bavo moes ten vijfjaren daarna hem zelf ook missen, want in 1936 be-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 126