84 die een hoogte van 1.60 m moeten hebben bereikt. Over de geschiedenis van de verschillende paardenrassen zijn de meeningen sterk verdeeld; een onderzoek over de Neder- landsche vondsten door Ir G. G. Reitsma is nog niet af gesloten. Paarden van de grootte als die in Haarlem zijn thans nog niet uit de terpen beschreven; hier komen alleen paarden van licht slag voor. Van het varken Sus scrofa L.) zijn alleen onderkaaks helften gevonden. Zij vertoonen geen domesticatieverschijn- selen, zoodat het wilde varkens kunnen zijn geweest. Overi gens is het varken in Europa als huisdier al vrij oud, men kent het reeds uit de Zwitsersche paalwoningen (ca. 2500 v. Chr.). Naast de huisvarkens zijn in de terpen volgens Ir Reitsma echter ook veel schedels van wilde Europeesche varkens aanwezig. Van geit Capra hircus L.) en schaap (Ovis aries L.) is een aantal hoornpitten, respectievelijk een onderkaakshelft in de collectie-SiPKES aanwezig. Deze dieren komen gewoonlijk samen voor, en behooren tot de oudste huisdieren in Europa. Het terpenschaap is volgens Ir Reitsma een directe afstamme ling van het turfschaap uit de Zwitsersche paalwoningen; onze vondst laat een rasbepaling niet toe. De hond (Canis familiaris L.) verraadt zijn aanwezigheid door de schacht van een rechter dijbeen. Het moet een vrij groot ras zijn geweest. Uit de terpen zijn door Prof Dr A. E. van Giffen zoowel kleine als groote hondenrassen bekend gemaakt. Tenslotte is het de mensch Homo sapiens L.) die in dit gezelschap van dieren leefde, althans begraven is. Wij weten nog niet veel van hem; een rechter ellepijp is alles wat er in de collectie-SiPKES van berust. Een huisdier dat nog in de collectie van Haarlem ontbreekt is de kat (Felis catus L.). Dit dier is door den mensch pas vrij laat tot huisdier gemaakt; in de Zwitsersche paalwoningen is het niet gevonden, doch wèl in de Friesche en Groningsche terpen. Het ontbreken van dit dier zou voor de ouderdoms- bepaling van de fauna van Haarlem, indien deze volledig bekend ware, dus van eenige waarde kunnen zijn. Evenmin mag aan het feit dat wij van Haarlem nog geen oerrunderen, tamme varkens en kleine honden kennen, een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 130