- 87 - slechts betrouwbare vaderlandsche burgers als dienaren van den staat. Daarom besloten de Provisioneele Representanten van het Volk van Holland dan ook (5 October 1795), dat de municipaliteiten uit hun midden commissiën zouden be noemen, die met vertegenwoordigers van de stemgerechtigde burgers lijsten zouden opmaken van die stads- en lands- ambtenaren in hun gebied, die zich schuldig gemaakt hadden aan plundering of mishandeling van hun medeburgers of met daden geijverd hadden voor de voortzetting of bevordering van het 'Oranje aristocratisch systema', of zich als zoodanig verzet hadden tegen de inkomst der Fransche broederen in de Republiek, of requesten aan Willem V en zijn regeering hadden aangeboden ter remotie of vervolging van anderen of over zulke remotie, vervolging e.d. dankadressen hadden in gezonden, opdat deze personen door de stadsbesturen uit hun posten ontzet zouden worden. (Voor zoover het lands betrekkingen betrof, moesten de klachten overgeleverd worden aan het Comité van Algemeen Welzijn). Dit besluit werd bij proclamatie van 12 October 1795 den volke bekend ge maakt. Ingevolge deze oproeping benoemde het Haarlemsche stadsbestuur op 20 October uit zijn midden tot leden van be doelde commissie de burgers Johannes Enschedé, Pieter Kops Goedschalksz., Izaak Cornelis Sterk, Abraham COENRAAD SWAVING, CORNELIS LANCKAMP en ABRAHAM VOS Jacobsz. De stemgerechtigde burgers verkozen hierbij de volgende personen, te weten in wijk 1Laurens van den Braak, in wijk 2: Cornelis de Koning Leendertsz., in wijk 3: Jan Jonkheer, in wijk 4: Jan van Diesen, in wijk 5: Paulus van Settel en in wijk 6: Johannes Leonard de Mayne. Op 4 November 1795 had de commissie haar eerste bijeenkomst, waarop zij Johannes Enschedé tot president en Abraham Vos Jacobsz. tot secretaris benoemde, nadat Cornelis de Koning Leendertsz., de bekende geschiedschrijver van Haarlem, deze laatste functie had afgewezen. De notulen van de Com missie tot onderzoek van de politieke gedragingen der lands- en stadsambtenaren van 4 November i795_I9 Augustus 1796 zijn bewaard gebleven, alsmede het rapport van haar werk zaamheden van 20 Augustus 1796 en een aantal ingekomen en minuten van uitgegane stukken. De werkzaamheden van deze commissie zijn door genoemden Cornelis de Koning in het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 133