- 95 - buiten hunne schuld, blootgesteld aan alle de ijsselijkheden van den honger. Wij zien in het verschiet, tot welk een top van ellenden, tot welke uitersten van wanhoop die beklagens- waardigen zullen opgevoerd worden, en laten liever aan U over om dezelve aan uwen geest voor te stellen, dan dat wij U daarvan eene schets willen voordragen. Trouwens dit is overtollig, Gij ziet de gevolgen bij het minste nadenken.' 'U in den naam der menschelijkheid en der ar moede smekende, dat Gij door eene zoo ruime inteekening als uwe omstandigheden maar eenigszins gedoogen, de deerlijke gevolgen wilt helpen afwenden welke de ongestilde honger van de helft der bevolking dezer ongelukkige stad zou kunnen ver oorzaken.' 24 October 1848 (het revolutiejaar) 'De staatkundige ge beurtenissen in Europa, wier invloed zich ook op ons vader land heeft doen gevoelen, en waardoor de welvaart van velen hevig is geschokt, hebben de nadeeligste gevolgen voor de arbeidende klasse veroorzaakt. Voor haar dagelijksch onder houd behoeft zij arbeid, en voor hoe velen uit dien stand is deze schaars of in het geheel niet te verkrijgen. Zij zijn dien ten gevolge verstoken van de middelen om zich zeiven voedsel te verschaffen. Treurige toestand voorzeker, waar honger prangt en koude nijpt, en geene middelen aanwezig zijn, om die kwellingen te verzachten.' Bovendien 'Niets wordt in het algemeen geschikter geacht, om de verspreiding der Cholera tegen te gaan, dan het bezorgen van gezond voedsel aan de behoeftigen; dit, gepaard met zindelijkheid, worden als gunstige behoedmiddelen tegen die gevreesde ziekte, die in sommige plaatsen van ons vaderland reeds heerscht, aangewezen.' 25 October 1853 (reden ter verkrijging van subsidie) 'De cholera, die zoo zeer gevreesde ziekte, hoewel deze stad tot nog toe gunstig verschoond hebbende, staat toch voor de deur. De weinige, maar toch toenemende ziektegevallen die hier reeds zijn voorgekomen, en de slachtoffers die zij ook hier geëischt heeft, doen ons maar al te zeer vreezen dat wij van haar niet bevrijd zullen blijven.' De uiteindelijke opheffing vindt waarschijnlijk haar oor zaak in het feit, dat de menschen de door de Commissie ver strekte spijze niet meer begeerden of althans achterstelden bij hetgeen door andere vereenigingen op dat gebied (Vincen-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 141