-96- tiusvereeniging o.a.) werd gegeven. De Commissie was niet met haar tijd meegegaan. De spijze die verstrekt werd was n.l. nog steeds de gortsoep, waarmee men in 1813-' 14 was begonnenWel was de bereidings wijze in den loop der jaren verbeterd: in het begin der 19de eeuw werd de gort gekookt in regenwatergetuige een verzoek aan het gemeentebestuur in 1819 om bij een verbouwing te zorgen voor een grooten regenbak ter verkrijging van vol doende water. Voor dién tijd was dit natuurlijk niets bij zonders, maar voor onzen aan duinwater gewenden smaak klinkt het wel wat eigenaardig. Later gebruikte men wel water. In 1888 bleek dit echter niet goed bruikbaar meer en in het lokaal aan het Klein Heiligland verschijnen water leidingsbuizen op kosten van de gemeente. De soep zelf be stond tot i860 uit 'gelei van runderbeenderen' en gort. Daarna heeft men de beenderen vervangen door vleesch, - waarvan het quantum ook langzamerhand vergroot werd hetgeen de soep natuurlijk veel smakelijker maakte. In 1902 en ver scheidene volgende jaren kookte men de soep met spek, wat ook goed beviel! 'Natuurlijk!' zou nu in den winter ig44-'45 iedereen uitroepen, maar het was vroeger niet altijd even ge makkelijk het den menschen naar den zin te maken. Ook de armen waren vaak kieskeurig. Wel zijn er verschillende malen voorstellen gedaan om van spijs te veranderen: o.a. in 1876 door de directeuren van Teijlers Stichting een voorstel om hutspot of iets dergelijks uit te reiken. In i836-'37 had men ook inderdaad al een winter lang erwtensoep uitgedeeld en hoewel reeds besloten dit niet meer te doen heeft men in '37-'38 op ver zoek van den burgemeester erwtensoep èn gortsoep uitgereikt. Het gevolg was toen echter dat de bedeelden de gortsoep be slist prefereerden en er geen erwtensoep meer in aanmerking kwam. Erwtensoepdeeling stuitte steeds weer op het bezwaar dat ze te duur was. Aardig is in dit verband de polemiek met de spijskokerij in Groningen,gevoerd in de 'Konst en Letterbode' no. 28 van het jaar 1819. In Groningen had men n.l. ontvangen 'van den Heer Gouverneur der Provincie eene beschrijving van den Papiniaanschen Pot of Dampketel, door den Hr. Dr. van Marum te Haarlem verbeterd, om daarvan een zoodanig ge bruik te maken als zij zouden vermeenen voor hun inrigting het meeste nuttig te zijn.' Om nu te voldoen aan 'het besluit

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1944 | | pagina 142